Zaniosłam do ogrodu szklankę mleka i pożegnałam 5 kłopotów. Ten trik jest niezawodny

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mleko może sprawdzić się nie tylko w kuchni. Świetną rolę odegra, jeśli zaniesiesz je do ogrodu. Na co jest dobry oprysk z mleka? Przedstawiamy naturalny trik na zdrowe i piękne rośliny.

Wiele osób szuka uniwersalnego, praktycznego środka do ogrodu. Niektórzy stawiają na drogie, sklepowe mieszanki, jednak nie trzeba tego robić. Wystarczy ci zwykła szklanka mleka, którą wykorzystasz aż na 5 sposobów. Sprawdź, jak bezpieczna substancja poradzi sobie z ogrodowymi kłopotami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Na co pomaga mleko w ogrodzie? Wykorzystasz je na 5 sposobów

Mleko możesz wykorzystać w ogrodzie na 5 sposobów. Zawiera potas, wapń, selen, fosfor i witaminy z grupy B. Jest w pełni naturalne.

  1. Nawóz. Dostarczy roślinom składników odżywczych i sprawi, że będą bujniej rosły. Polepszy się też ich owocowanie i kwitnienie. Po prostu połącz mleko z wodą w proporcji 1:10 i podlewaj rośliny wieczorem raz w miesiącu.
  2. Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych. Wystarczy, że zanurzysz je na chwilę w mleku, co zapobiegnie też rdzewieniu.
  3. Zwalczanie chwastów. Rozrób mleko z wodą w proporcji 1:1 i podlewaj chwasty raz w tygodniu.
  4. Szkodniki. Mlekiem pozbędziesz się stonki, mszyc i przędziorka. Zmieszaj je z wodą w równych proporcjach i pryskaj rośliny raz na tydzień.
  5. Ochrona przed patogenami. Jeśli masz w ogrodzie rośliny narażone na choroby grzybowe lub wirusowe, pryskanie mlekiem zapewni im barierę ochronną. Pryskaj raz na 10 dni w rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:5.

Jakie rośliny można pryskać mlekiem? Wspomoże te gatunki

Oprysk z mleka można stosować między innymi na bluszczach, paprociach, sansewierii, dzwonkach, aloesie, fikusie i palmach doniczkowych. Warto wspomóc nim też pomidory i ogórki. Nie stosuj mleka na tych roślinach, które preferują kwaśne podłoże. Zanim skorzystasz więc z produktu, lepiej upewnij się, że rzeczywiście możesz go dostarczyć swojej roślinie. 

Więcej o: