Rozrzuć obierki z pomarańczy w ogrodzie. Tych szkodników więcej nie zobaczysz na oczy

Po obraniu pomarańczy skórki najczęściej wyrzucamy do kosza na odpady. To błąd. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy wykorzystać je ponownie.

Większość z nas lubi jeść pomarańcze. Są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Pamiętaj jednak, aby po obraniu owocu nie wyrzucać skórek do kosza, bo mogą przydać się w ogrodzie i nie tylko. Sprawdź, jak wykorzystać skórki w pracach domowych.

Zobacz wideo Lubisz pomarańcze? To świetnie! Sprawdź, jak możesz wykorzystać ich skórkę

Nie wyrzucaj skórek po pomarańczach. Rozrzuć je w ogrodzie, a efekt cię zaskoczy

Pomarańcze to niezwykle zdrowe owoce. Zawierają mnóstwo witaminy C, A, B1 i B2, a także są bogate w potas, cynk, selen i fosfor. W ich składzie znajdziemy też flawonoidy, które mają działanie zapobiegające miażdżycy i otyłości. Większość z nas po obraniu pomarańczy wyrzuca skórkę do kosza, ale to błąd, gdyż możemy wykorzystać ją ponownie w ogrodzie. Wystarczy, że rozrzucisz obierki, a skutecznie odstraszysz ślimaki i inne szkodniki, jak gryzonie, czy owady, które nie znoszą intensywnego zapachu cytrusów. Skórki zabierz z ogrodu, kiedy będą mocno wysuszone.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wykorzystać skórki po pomarańczach? Przydadzą się podczas prac domowych

Skórki pomarańczy przydadzą się również w codziennych czynnościach i ułatwią sprzątanie. Obierki wystarczy, że zalejesz octem i odstawisz na 7 dni, a po upływie tego czasu powstanie wywar, który po rozcieńczeniu z wodą będzie świetnym środkiem czyszczącym. Pomarańcze mają właściwości antybakteryjne i odtłuszczające, a taki domowy środek przyda się podczas sprzątania kurzów, czy tłustych powierzchni. Łupiny przydadzą się też do czyszczenia armatury łazienkowej z kamienia. Wystarczy, że potrzesz zabrudzone miejsca, a biały osad zniknie. 

Więcej o: