Koronawirus. W drogeriach zabrakło żelu antybakteryjnego? Jak zrobić go samemu!

W Polsce rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2019. Na półkach wielu drogerii zabrakło m.in. żeli antybakteryjnych, jednak takie kosmetyki można przygotować samemu. Jak to zrobić? Wystarczą dwa składniki.

Żele antybakteryjne to produkty kosmetyczne służące do czyszczenia rąk, z kolei płynów do dezynfekcji używamy do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni takich przedmiotów jak telefon czy komputer. Choć do niedawna można je było znaleźć niemal w każdym sklepie wielobranżowym, aptece czy drogerii, dziś nie jest to takie proste. W wielu sklepach zabrakło żeli antybakteryjnych i płynów do dezynfekcji, ponieważ popyt gwałtownie wzrósł. Wszystko to przez zagrożenie epidemią koronawirusa

Zobacz wideo Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić prosty płyn do dezynfekcji

Jak zrobić domowy żel antybakteryjny? Składniki i sposób przygotowania

W asortymencie wielu sklepów zabrakło żeli antybakteryjnych, dlatego wiele osób decyduje się na to, aby zrobić taki kosmetyk samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Do przygotowania domowego żelu antybakteryjnego potrzebne są tylko dwa składniki, które wciąż są dostępne w wielu sklepach.

Do przygotowania żelu antybakteryjnego potrzebne są:

  • alkohol etylowy,
  • żel aloesowy lub balsam do ciała,
  • opcjonalnie: witamina E.

Aby przygotować podstawowy żel antybakteryjny, łączymy alkohol etylowy i żel aloesowy w proporcji 6:4. W ten sposób uzyskamy roztwór o stężeniu alkoholu wynoszącym 60 proc. Taki kosmetyk powinien pomóc nam zniszczyć bakterie, jednocześnie nie uszkadzając naszej skóry. Do samodzielnie przygotowanego żelu antybakteryjnego można dodać np. witaminę E, która chroni skórę przed wysuszaniem. 

Alkohol etylowy można wymieszać także z balsamem do ciała. Zanim to jednak zrobimy, warto sprawdzić na małej ilości kosmetyku, czy nie ścina się on w kontakcie z alkoholem.

Podkreślmy, że samodzielnie przygotowany żel antybakteryjny ma dość krótką ważność. Można go używać przez około 2-3 miesiące. Pamiętaj także, aby przed każdym użyciem wstrząsnąć pojemnikiem, w którym przechowujesz swój żel antybakteryjny.

Jak przygotować płyn do dezynfekcji?

Aby zrobić podstawowy płyn do dezynfekcji, należy wymieszać alkohol etylowy z wodą w proporcji 6:4. Tak przygotowany specyfik możemy wykorzystywać m.in. do oczyszczania przedmiotów codziennego użytku, takich jak komórka czy pilot do telewizora.

Jak poprawnie myć ręce?

Aby żel antybakteryjny był skuteczny, musimy w odpowiedni sposób myć ręce. O tym, jak to robić, przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak poprawnie myć ręce?Jak poprawnie myć ręce? (Główny Inspektorat Sanitarny)

Więcej o: