Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz? Prosty przepis DIY [WIDEO]

Maseczki ochronne na twarz to obecnie bardzo deficytowy produkt. Jak uszyć maseczkę antybakteryjną krok po kroku samodzielnie? Odpowiadamy.

Koronawirus dotarł również do Polski. Z półek sklepowych, drogerii oraz z aptek w zastraszająco szybkim tempie znikają płyny i żele dezynfekujące. Również maseczki ochronne stanowią obecnie produkt deficytowy. Jak zrobić maseczkę na twarz samodzielnie? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części naszego tekstu.

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji możesz samodzielnie zrobić w domu. Jak? Odpowiadamy

Jak uszyć maseczkę krok po kroku?

Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz? Wbrew pozorom nie jest to ani czasochłonne, ani też drogie, czy trudne. Z czego zrobić maseczkę antybakteryjną? Aby zrobić najprostszą maseczkę na twarz, potrzebne ci będą:

 • kawałek papieru (z rolki standardowego ręcznika kuchennego),
 • mała gumka typu recepturka, 
 • zszywacz (potrzebny do zszycia ze sobą zagiętych z dwóch stron kawałków papieru).

Jak uszyć maseczkę krok po kroku? Dokładną instrukcję zobaczycie na krótkim i prostym wideo:

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca noszenie maseczek ochronnych osobom chorym, takim, które kichają, czy kaszlą. Zaś zdrowe osoby nie potrzebują ich. Chodzi o to, aby zakażeni nie stanowili zagrożenia dla swojego otoczenia. Maseczki chronią bowiem inne osoby, jeśli jesteśmy nosicielami wirusa, żebyśmy ich nie zakazili. Przy czym ważne jest, aby odpowiednio często je zmieniać. 

Koronawirus - fakty i mity

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dokładnie tak samo jak wirus grypy. Nosiciel wirusa zakaża innych podczas kaszlu, kichania, czy mówienia. Warto jednak wiedzieć, że jeśli dotkniemy czegoś, co miało wcześniej kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniemy naszej twarzy (okolic ust, oczu, nosa, czy uszu), możesz się zakazić.

Więcej na ten temat:

Więcej o:
Komentarze (41)
Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz? Prosty przepis DIY [WIDEO]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kudu1995

  Oceniono 55 razy 27

  Nawet kawałek papieru zasłaniający usta i nos ma praktycznie stuprocentową skuteczność, bo zatrzymuje przy mówiącym czy kaszlącym kropelki śliny, które inaczej poleciały by nawet na 3-4 metry.

  Maseczka którą noszę chroni codziennie kilkaset osób przed zarażeniem się ode mnie. Ich maseczki chronią mnie! Ich mikrokropelki z wirusem nie dolecą do mojego oka czy warg, moje do nich. Tak to działa.

  Od dwóch miesięcy powinien być nakaz osłaniania nosa i ust dla wszystkich, ale faszystowskie rządy KŁAMIĄ baranom, że "maski są nieskuteczne". Kraje nie opanowane jeszcze przez wirusa "alt-prawicowości" wytłumaczyły to swoim społeczeństwom.
  Dlatego na Tajwanie jest mniej niż 50 przypadków zachorowań mimo tego, że w Nowy Chiński rok mieli prawie 4 miliony turystów z Chin, w tym 500tys z prowincji Wuhan.
  Zasłanianie twarzy nakazano tam na początku stycznia. I nie mają żadnych ofiar.

 • Gość: gość2

  Oceniono 37 razy 21

  Droga i kochana Gazeto. Dlaczego więc niezarażeni lekarza, pielęgniarki i inne służby noszą maski, skoro, jak piszecie "zdrowe osoby nie potrzebują ich"?

 • hienawtrampkach

  Oceniono 22 razy 16

  Level master.
  ht tps://twitter.com/Orlando_R65/status/1238218899725914115?s=20

 • niktkogoznasz1

  Oceniono 15 razy 15

  podstawowe pytanie - skoro zarazeni i nosiciele do czasu wyraznych objawow sa nieswiadomymi nosicielami, to dlaczego nie zacheca sie ludzi do noszenia maseczek powszechnie. wszystkich ludzi!!! panstwo powinno nalegac wrecz i rozdawac maseczki. Tak jak powinno rozdawac plyn ktorym orlen probuje sobie wynagrodzic beznadziejene zarzadzanie. Emeryci to obciazenie dla kazdego rzadu. Moze wiec o to chodzi by dac budzetowi odetchnac. A ze zarobi troche orlen, ze mniej bedzie trzeba wydac na sluzbe zdrowia wraz z mniejsza iloscia emerytow to tylko w to im graj. I na koniec, Czyz parafie katolickie nie zarabiaja glownie na pogrzebach i handlowaniu dierzawa miejsc pochowkow?

 • mark6

  Oceniono 21 razy 13

  Jestem cholernie ciekawy dlaczego maseczka nic nie pomoże ?
  Czy te MILIONY ZDROWYCH się mylą ?
  Jeżeli maska noszona przez chorych chroni przed zarażeniem ludzi zdrowych to oznacza, że spełnia swoją rolę jako BLOKADY dla wirusów. Stąd jeżeli chory nie ma maski to maska noszona przez zdrowego musi go ochronić ?
  Proste jak " konstrukcja cepa".
  PS
  Raczej nie ufałbym maseczkom chirurgicznym ale wszystkie inne szczelnie otaczające twarz
  są jak najbardziej polecane.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 23 razy 9

  Ojejku jejku... no to niech mi jakiś "ałtorytet" wytłumaczy... SKORO maseczki są potrzebne CHORYM (a nie ZDROWYM) to po grzyba ZDROWI lekarz czy pielęgniarki ubierają się w te opakowania wszystkie? Przecież to im w niczym nie pomoże. Ubrać należ PACJENTÓW, czyli CHORYCH. Czyż NIE?

 • drugiepietro

  Oceniono 12 razy 8

  "Warto jednak wiedzieć, że jeśli dotkniemy czegoś, co miało wcześniej kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniemy naszej twarzy (okolic ust, oczu, nosa, czy uszu), możesz się zakazić."
  Czy to nie oznacza, że osoby zdrowe powinny osłonić maseczką okolice ust, oczu, nosa, a uszy osłonić np. przepaską?

 • na_grobli

  Oceniono 11 razy 7

  Nie ma w Twojej wsi szpitala zakaźnego - zbuduj go sam. Bierzemy trochę cegieł, cementu, okna, drzwi oraz trochę drobiazgów. Składamy to ze sobą i po kilku chwilach mamy szpital...

 • Gość: K23

  Oceniono 5 razy 5

  Absolutnie wszyscy powinni nosić maseczki. Wtedy ryzyko zarażenia byłoby znacznie niższe. Jedną z paskudniejszych cech tego wirusa jest to że zainfekowany człowiek zaraża innych przez wiele dni zanim pojawią się u niego objawy. Co więcej bardzo duży % ludzi przechodzi chorobę całkiem bezobjawowo jednocześnie cały czas cholerstwo rozsiewając.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX