Czy odwoływać wizytę u fryzjera lub kosmetyczki? "Każdy powinien teraz z większą rozwagą podejmować decyzje"

Czy powinniśmy obecnie korzystać z usług fryzjerów lub kosmetyczek? Tego typu pytania zadaje sobie wiele osób. Mimo że wiele salonów nadal oferuje swoje usługi, powinniśmy do tej kwestii podejść niezwykle ostrożnie.

Kilka dni temu rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Na dwa tygodnie zostały zamknięte bary, kawiarnie, restauracje. Nadal możemy jednak korzystać z usług zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Czy powinniśmy to robić? O zdanie na ten temat zapytaliśmy dr Ewę Miśko-Wąsowską.

Zobacz wideo Najważniejsze informacje na temat koronawirusa. To musisz wiedzieć:

Podejmujmy rozważne decyzje

- Trzeba uczciwie przyznać, że sytuacja epidemiczna jest poważna. Nie chodzi o zastraszanie społeczeństwa, ale każdy powinien mieć świadomość realnego zagrożenia zakażeniem nowym rodzajem koronawirusa - mówi pediatra dr Ewa Miśko-Wąsowska. - Przebieg choroby, jak już obserwujemy, może mieć różny charakter: od dość łagodnej infekcji z gorączką nieprzekraczającą 38 stopni Celsjusza, po ciężkie zachorowania z niewydolnością oddechową, do zgonu.

Ekspertka zaznacza, że nasze wyjścia powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum. - Odpowiednie zastosowanie się do zalecanej izolacji może pomóc w "spłaszczeniu krzywej", czyli w zdecydowanym ograniczeniu nowych zachorowań.

- To trudny czas dla nas wszystkich. Musimy przynajmniej na kilka tygodni (nie wiemy jednak jeszcze, na jak długo) przewartościować nasze potrzeby i zastanowić się, czy faktycznie wyjścia do fryzjera, czy kosmetyczki to w tej chwili konieczność. Każdy z nas powinien teraz z większą rozwagą podejmować decyzje - podsumowuje dr Ewa Miśko-Wąsowska.

Zamknięte do odwołania

Obecnie wiele salonów nadal przyjmuje klientów. Są jednak i takie, które na jakiś czas zawiesiły swoją działalność. Przykłady? Na stronie ogólnopolskiej sieci "Time for Wax", która specjalizuje się w depilacji woskiem i manicure, pojawiła się informacja, że od dnia 16 marca 2020 roku wszystkie salony na terenie naszego kraju będą zamknięte do odwołania.

- Bezpieczeństwo naszych pracowników, współpracowników i klientów jest naszym najwyższym priorytetem. Uważnie monitorujemy sytuację i w miarę jej rozwoju będziemy opierać działania na informacjach i zaleceniach odpowiednich władz lokalnych i rządowych - dowiadujemy się z komunikatu, który pojawił się na ogólnopolskiej stronie sieci salonów.

Podobna informacja pojawiła się na stronie salonów fryzjerskich Milek Design. Wszystkie lokale będą zamknięte do odwołania. 

Dowiedz się, jak zadbać o siebie w czasie domowej izolacji:

Zostań w domu

Media społecznościowe zdominował temat pandemii. Ich użytkownicy zachęcają swoich znajomych do tego, aby zostać w domu. Polską akcję #ZostańWDomu wspierają liczne gwiazdy, a także instytucje - m.in. Główny Inspektorat Sanitarny. To pierwszy apel, który wyświetla się, gdy odwiedzimy stronę gis.gov.pl.

Apel Głównego Inspektoratu SanitarnegoApel Głównego Inspektoratu Sanitarnego screen: gis.gov.pl

Dlaczego warto wziąć te słowa do serca? W ten sposób dbamy nie tylko o siebie, lecz także o innych - w tym o osoby starsze i schorowane, w przypadku których zakażenie może mieć najgroźniejsze skutki.

Więcej o: