Czy podczas kwarantanny można bez problemu robić zakupy przez internet? Jak wygląda dostawa paczek?

Stan zagrożenia epidemicznego, który panuje obecnie w Polsce, jest nietypową sytuacją dla każdego z nas. Choć większa część sklepów stacjonarnych jest zamknięta, to pozostają jeszcze zakupy internetowe. Czy można bez przeszkód je wykonywać i jak wygląda teraz dostawa paczek?

Panująca epidemia koronawirusa zmusza nas wszystkich do funkcjonowania w zupełnie innej rzeczywistości. Zamknięto kina, muzea, teatry, popularne sklepy, kawiarnie, a nawet całe centra handlowe - wszystko jednak po to, by chronić nasze zdrowie i życie. Pozostają nam jednak zakupy online. Choć część firm zdecydowała się tymczasowo zawiesić również sprzedaż internetową, to w większości sklepów takie zakupy są cały czas możliwe. Jednak czy paczki dotrą do nas bez przeszkód? Czy można odebrać bezpiecznie paczkę od kuriera? Jako stały użytkownik sklepów online już się o tym przekonałam. 

Zobacz wideo Co obejrzeć podczas izolacji? Oto kilka propozycji

Czy robienie zakupów online jest bezpieczne?

W związku z dotarciem koronawirusa do Europy (w tym Polski) oraz zwiększającą się liczbą zakażeń, pojawiły się wątpliwości przed odbieraniem paczek (głównie tych z Chin). W związku z tym, GIS wydał w tej sprawie komunikat:

COVID-19 może najprawdopodobniej być transmitowany poprzez: bezpośredni kontakt fizyczny, bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha; pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki.

Jak widać, zakupy online są obecnie lepszą opcją niż chodzenie po sklepach, czy aptekach, gdzie łatwo tworzy się kolejka osób. W przypadku zakupów spożywczych lub zamówień w aptekach problemem jest wydłużony czas oczekiwania, który wynosi nawet do kilkunastu dni. Inne zakupy powinny dotrzeć do nas już w ciągu kilku dni. Przy zamawianiu paczek warto jednak pamiętać o tym, by ich dostarczenie było bezpieczne zarówno dla nas, jak i pracujących kurierów. Ale i na to znalazł się sposób.

Jak wygląda dostawa paczek podczas kwarantanny?

Składając zamówienie w sklepie internetowym mamy do wyboru kilka rodzajów dostaw. Zazwyczaj jest to dostawa kurierem, odbiór w punkcie lub odbiór w paczkomacie. Unikajmy teraz odbierania przesyłek w punktach - ze względu na wzrost liczby zamówień online, mogą tam tworzyć się kolejki, a jak wiadomo, obecnie powinniśmy unikać wszelkich skupisk ludzi. Poza tym, właściciele punktów coraz częściej je zamykają i odmawiają przyjmowania paczek. 

Najbezpieczniejszą opcją będzie odbiór w paczkomacie, który znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania, gdyż przy pomocy aplikacji możemy otworzyć skrytkę z naszą przesyłką bezdotykowo. Jednak nie wszyscy mają paczkomat pod domem i co wtedy?

Okazuje się, że również przy dostawie kurierem możemy odebrać przesyłkę bez kontaktu z drugim człowiekiem. Czekając na kuriera - który miał dostarczyć moją przesyłkę - dostałam informację, że dostawa odbędzie się bezkontaktowo. Kurier zadzwonił do mnie i powiedział, że prosi jedynie o otwarcie drzwi domofonem, a paczkę pozostawi pod drzwiami podanego adresu, zapuka (dając informacje o pozostawionej przesyłce) i szybko się oddali. I tak też się stało. Aby taka dostawa była jednak możliwa, przesyłka musi być opłacona z góry - pamiętajmy o tym.

Więcej o: