Dlaczego warto zmienić nawyki dotyczące mycia włosów? Może osadzać się na nich kurz lub drobne krople śliny

O tym, jak ważna jest obecnie higiena osobista, słyszał już chyba każdy. Zaleca się m.in. jak najczęstsze mycie rąk oraz unikanie dotykania nimi twarzy. Nie zapominajmy jednak także o naszych włosach.

W trosce o nasze zdrowie, powinniśmy myć włosy codziennie. Dlaczego jest to takie ważne? Na włosach może osadzać się kurz lub drobne krople śliny, które mogą zawierać niebezpieczne wirusy. Gdy wieczorem kładziemy się spać, wycieramy nimi o poduszkę, która ma bezpośredni kontakt z oczami i nosem. Eksperci radzą więc, by w trosce o zdrowie, myć włosy każdego dnia. 

Zobacz wideo Idealny koczek w niecałą minutę?

Jak prawidłowo myć włosy?

Mało kto wie, że powinniśmy robić to dwa razy. Pierwsze mycie zapewnia oczyszczenie. Z kolei drugie wprowadza substancje odżywcze.

- Obmywanie włosów to nie tylko dbanie o higienę, ale również zabieg pielęgnacyjny. Dlatego tak istotne jest, aby wykonywać go prawidłowo. Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. To, że włosy są już czyste rozpoznamy, kiedy na głowie podczas masowania zacznie się pojawiać puszysta piana. Bardzo ważne jest również pamiętanie o dokładnym spłukiwaniu włosów pomiędzy myciami. Istotne jest również, aby wybierać delikatne szampony, które są dostosowane do częstego mycia włosów lub odpowiednie dla ich rodzaju i towarzyszącym im kłopotów na przykład przetłuszczania się czy bardziej poważnych problemów, jak łuszczyca skóry głowy - wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Nie zapominaj o wysuszeniu włosów

Istotne jest także, aby nie zapominać o wysuszeniu włosów przed spaniem.Mokre włosy są dużo bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W trakcie spania ocierają się o pościel i mogą szybciej się łamać. Niewskazane jest również związywanie włosów, ponieważ narażamy je wówczas na mocny ucisk i osłabienie mieszków. Najlepiej jest umyć głowę, dobrze wysuszyć i położyć się spać w rozpuszczonych włosach - mówi trycholog Anna Mackojć.

Najważniejsze wskazówki

O czym jeszcze warto pamiętać w czasie pielęgnacji włosów? Oto pozostałe rady, które przygotowali eksperci z Instytutu Trychologii:

  • Pamiętaj o rozczesywaniu włosów przed myciem. Dzięki temu nie będą plątały się podczas kąpieli. Poza tym rozczesane włosy dużo łatwiej się oczyszczają. 
  • Myj włosy letnią wodą. Zbyt ciepła może wysuszać skórę głowy.
  • Szamponu nie nakładaj bezpośrednio na głowę. Lepiej będzie, gdy wcześniej rozetrzesz go w mokrych dłoniach. 
  • Wmasuj szampon w skórę głowy, a nie jedynie same włosy. 
  • Unikaj silnego drapania skóry głowy w czasie mycie. Postaw na delikatne masowanie opuszkami palców. 
  • Włosy osuszaj delikatnie - unikaj mocnego wycierania ręcznikiem. Łagodnie odciśnij wodę - w ten sposób nie narażasz włosów na niepotrzebne niszczenie.
Więcej o: