"Samo ich założenie to dopiero połowa sukcesu". Jak prawidłowo zdejmować jednorazowe rękawiczki ochronne? [WIDEO]

Samo noszenie jednorazowych rękawiczek ochronnych nie wystarczy, aby uchronić nas przed zakażeniem się koronawirusem. Niezwykle istotne jest również prawidłowe ich zdejmowanie. Jak to zrobić?

Wydawać by się mogło, że zdjęcie jednorazowych rękawiczek ochronnych, to bardzo prosta czynność, którą potrafi nawet każde dziecko i nie potrzebuje do tego specjalnej instrukcji. Okazuje się jednak, że wiele osób robi to źle. A jak mówi Mateusz Wawryszuk, ratownik medyczny: samo założenie rękawiczek to dopiero połowa sukcesu.

W dobie pandemii koronawirusa równie istotne jest poprawne zdejmowanie rękawiczek ochronnych. To kolejny niezbędny krok, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i tym samym rozprzestrzeniania się go. Samo noszenie rękawiczek nie wystarczy. 

 

Jak prawidłowo zdejmować jednorazowe rękawiczki ochronne?

Zdejmowanie jednorazowych rękawic ochronnych powinno się zaczynać od uchwycenia jednej z nich (od zewnętrznej strony) mniej więcej na wysokości nadgarstka. Niezwykle ważne jest, aby podczas wykonywania tej czynności, nie dotykać skóry przedramienia. Następnie rękawice powinno się ściągnąć, wywijając ją na zewnątrz i wyrzucić.

Czystą rękę należy wsunąć pod drugą rękawicę (od jej wewnętrznej strony). Najlepiej zrobić to kciukiem, a następnie ściągnąć, jednocześnie wywijając ją na zewnątrz. W ten sposób wszystkie bakterie zostaną "zamknięte" w środku. Rękawiczki należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Na sam koniec najlepiej zdezynfekować ręce płynem, który zawiera minimum 60-procentowy alkohol. Pamiętaj, aby podczas zdejmowania jednorazowych rękawiczek ochronnych robić to delikatnie.

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji możesz samodzielnie zrobić w domu. Jak? Odpowiedź w naszym wideo

Jak prawidłowo zakładać i nosić jednorazowe rękawiczki ochronne?

Warto również wiedzieć, jak prawidłowo zakładać jednorazowe rękawiczki ochronne. Na pewno nie należy wdmuchiwać w nie powietrza. Niektórzy tak robią, aby szybciej je otworzyć. A to błąd. Taka czynność utrudnia bowiem ich włożenie.

Przed założeniem rękawic ochronnych należy dokładnie umyć dłonie. Najlepiej, by paznokcie były krótko obcięte, a biżuteria i zegarek zdjęte. Podczas noszenia jednorazowych rękawiczek ochronnych niezwykle ważne jest, aby unikać dotykania dłońmi oczu, nosa, ust, generalnie całej twarzy, a także włosów.

Więcej o:
Komentarze (7)
Jak prawidłowo zdejmować jednorazowe rękawiczki ochronne? [WIDEO]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • silthor

  Oceniono 9 razy 1

  Jeszcze chwila, a niektórzy zaczną nalegać na noszenie kombinezonów.

  Zalecenie WHO jest aby maski nosili tylko chorzy oraz osoby, które się nimi opiekują. Ale już gazeta.pl zaczęła nadawać w innym tekście, że powinni raczej nosić wszyscy... Coś się zmieniło w zaleceniach WHO? Nie, po prostu paranoja narosła.

  Tutaj wariactwo na temat rękawiczek.

  Pięknie to się wszystko zderza z kompletnym ignorowaniem ryzyk rozprzestrzeniania się wirusów i innych świństw jeszcze dwa miesiące temu, gdy nikt się nie przejmował klamkami w publicznych toaletach (i fatalnym zaprojektowaniem większości tych miejsc, które bardzo utrudnia wyjście z czystymi rękami), różnego typu guzikami, poręczami itp w wielu innych miejscach, które często nie były myte miesiącami albo w ogóle.

 • calber

  Oceniono 2 razy 0

  Przed przystąpieniem do procedury poprawnego zdejmowania rękawiczek ochronnych radzę przećwiczyć teorię i odpowiedzieć na pytanie gdzie w takiej rękawiczce jest zewnątrz i wewnątrz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX