Wydawać by się mogło, że zdjęcie jednorazowych rękawiczek ochronnych, to bardzo prosta czynność, którą potrafi nawet każde dziecko i nie potrzebuje do tego specjalnej instrukcji. Okazuje się jednak, że wiele osób robi to źle. A jak mówi Mateusz Wawryszuk, ratownik medyczny: samo założenie rękawiczek to dopiero połowa sukcesu.
W dobie pandemii koronawirusa równie istotne jest poprawne zdejmowanie rękawiczek ochronnych. To kolejny niezbędny krok, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i tym samym rozprzestrzeniania się go. Samo noszenie rękawiczek nie wystarczy.
Zdejmowanie jednorazowych rękawic ochronnych powinno się zaczynać od uchwycenia jednej z nich (od zewnętrznej strony) mniej więcej na wysokości nadgarstka. Niezwykle ważne jest, aby podczas wykonywania tej czynności, nie dotykać skóry przedramienia. Następnie rękawice powinno się ściągnąć, wywijając ją na zewnątrz i wyrzucić.
Czystą rękę należy wsunąć pod drugą rękawicę (od jej wewnętrznej strony). Najlepiej zrobić to kciukiem, a następnie ściągnąć, jednocześnie wywijając ją na zewnątrz. W ten sposób wszystkie bakterie zostaną "zamknięte" w środku. Rękawiczki należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Na sam koniec najlepiej zdezynfekować ręce płynem, który zawiera minimum 60-procentowy alkohol. Pamiętaj, aby podczas zdejmowania jednorazowych rękawiczek ochronnych robić to delikatnie.
Warto również wiedzieć, jak prawidłowo zakładać jednorazowe rękawiczki ochronne. Na pewno nie należy wdmuchiwać w nie powietrza. Niektórzy tak robią, aby szybciej je otworzyć. A to błąd. Taka czynność utrudnia bowiem ich włożenie.
Przed założeniem rękawic ochronnych należy dokładnie umyć dłonie. Najlepiej, by paznokcie były krótko obcięte, a biżuteria i zegarek zdjęte. Podczas noszenia jednorazowych rękawiczek ochronnych niezwykle ważne jest, aby unikać dotykania dłońmi oczu, nosa, ust, generalnie całej twarzy, a także włosów.