Jak i czym zdezynfekować klamki w domu?

Mało kto wie, ale klamki są jednymi z brudniejszych przedmiotów w naszych domach, a drobnoustroje znajdujące się na nich mogą być przyczyną chorób. Właśnie dlatego ich dokładne czyszczenie jest teraz tak ważne. Jak i czym zdezynfekować klamki w domu? Wyjaśniamy.

Zanim zabierzesz się za czyszczenie mieszkania i takich przedmiotów jak klamki, zadbaj również o to, by zminimalizować ryzyko przynoszenia wirusów do domu. Po powrocie do domu myj dokładnie ręce mydłem i ciepłą wodą, zmieniaj ubranie, wycieraj starannie buty i absolutnie nie chodź w nich po mieszkaniu. 

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?

Miejsca w mieszkaniu, które należy regularnie czyścić

Sprzątając mieszkanie w czasach panującej epidemii, szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca, których dotykamy najczęściej, a które często omijamy podczas zwykłych porządków. Są to przede wszystkim piloty, domofony, włączniki światła oraz klamki (szczególnie drzwi wejściowych i łazienki), na których gromadzą się wirusy, a także inne zanieczyszczenia.

Jak i czym zdezynfekować klamki w domu?

Kiedy myślimy o najbrudniejszych miejscach w domu, jako pierwsza na myśl zazwyczaj przychodzi toaleta lub kosz na śmieci. Prawda jest jednak taka, że niechlubnym liderem tego rankingu są zazwyczaj klamki. Aby pozbyć się z ich powierzchni groźnych bakterii czy wirusów ( w tym koronawirusa) należy codziennie je czyścić. W tym celu dobrze sprawdzi się zwykła szmatka lub jednorazowy ręcznik papierowy nasączony środkiem dezynfekującym lub detergentem, które dostępne są w niemal każdym sklepie.

Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV

- GIS. Eksperci wskazują też, że wirusa niszczy alkohol etylowy w stężeniu minimum 60 proc.

To oczywiste, że nikt z nas nie lubi chorować. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by jak najskuteczniej zapobiegać roznoszeniu wirusów i bakterii, a dokładnie posprzątane mieszkanie i dbanie o higienę może w tym pomóc.

Więcej o:
Komentarze (72)
Jak i czym zdezynfekować klamki w domu?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mr.creosote

  Oceniono 73 razy 63

  "Alkohol to nie wszystko"
  Oczywiście! Trzeba pamiętać o zakąsce.

 • adalberto3

  Oceniono 41 razy 35

  W czasach zarazy należy zalecać zamieszkanie w domu bez klamek.

 • niktwazny126

  Oceniono 38 razy 32

  "jednorazowy ręcznik papierowy nasączony środkiem dezynfekującym lub detergentem, które dostępne są w niemal każdym sklepie."- sprzed ilu tygodni ta wiedza o dostępności?

 • ferryk

  Oceniono 22 razy 20

  Kuźwa wasza mać , powiedzcie najpierw jak kupic w sklepie płyn do dezynfekcji

 • borman60

  Oceniono 16 razy 12

  Odkażać buty?Pisałem nie dawno ,że pies może przenieść wirusa na łapkach ,bo po minucie jest u mnie na kolanach ,a w nocy śpi w łóżku .Pani doktor zapewniała ,że pies nie przenosi wirusa .A ja na butach przeniosę ?Nie panimaju .

 • beaviso

  Oceniono 10 razy 6

  Za tydzień artykuł o tym - uwaga - czym odkazić mydło!
  Dość już tych idiotyzmów. Ludzie byli syfiarzami i nimi pozostaną. A wy promujecie przegięcie w drugą, absurdalną stronę.
  Wystarczy na co dzień mieć dobre zwyczaje i nawyki. Z nawyku nie dotykam niczego dłońmi po przyjściu z dworu czy zakończeniu czynności w WC, dopóki ich nie wymyję. Jak? Normalnie - klamkę naciska się i drzwi otwiera łokciem, a kran podnosi wierzchem nadgarstka. Normalna, zdrowa praktyka na co dzień, długo sprzed epidemii koronawirusa.

 • jan.go

  Oceniono 8 razy 4

  Dawno ,dawno temu , lata 70 , sąsiadka babci mała okręcone wszystkie klamki gazą i polewane regularnie spirytusem Kiedyś wariatka dzisiaj była by nazwana zapobiegliwą Wszystko zależy od kontekstu

 • six_a

  Oceniono 5 razy 3

  pijane klamki w mieszkaniu objętym kwarantanną. interweniowała policja.

 • jangur

  Oceniono 9 razy 3

  Gazeta walcząca z seksizmem wrzuca artykuł o dbaniu o higienę w domu w dziale "kobieta". Ok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX