Jak i czym zdezynfekować klamki w domu?

Mało kto wie, ale klamki są jednymi z brudniejszych przedmiotów w naszych domach, a drobnoustroje znajdujące się na nich mogą być przyczyną chorób. Właśnie dlatego ich dokładne czyszczenie jest teraz tak ważne. Jak i czym zdezynfekować klamki w domu? Wyjaśniamy.

Zanim zabierzesz się za czyszczenie mieszkania i takich przedmiotów jak klamki, zadbaj również o to, by zminimalizować ryzyko przynoszenia wirusów do domu. Po powrocie do domu myj dokładnie ręce mydłem i ciepłą wodą, zmieniaj ubranie, wycieraj starannie buty i absolutnie nie chodź w nich po mieszkaniu. 

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?

Miejsca w mieszkaniu, które należy regularnie czyścić

Sprzątając mieszkanie w czasach panującej epidemii, szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca, których dotykamy najczęściej, a które często omijamy podczas zwykłych porządków. Są to przede wszystkim piloty, domofony, włączniki światła oraz klamki (szczególnie drzwi wejściowych i łazienki), na których gromadzą się wirusy, a także inne zanieczyszczenia.

Jak i czym zdezynfekować klamki w domu?

Kiedy myślimy o najbrudniejszych miejscach w domu, jako pierwsza na myśl zazwyczaj przychodzi toaleta lub kosz na śmieci. Prawda jest jednak taka, że niechlubnym liderem tego rankingu są zazwyczaj klamki. Aby pozbyć się z ich powierzchni groźnych bakterii czy wirusów ( w tym koronawirusa) należy codziennie je czyścić. W tym celu dobrze sprawdzi się zwykła szmatka lub jednorazowy ręcznik papierowy nasączony środkiem dezynfekującym lub detergentem, które dostępne są w niemal każdym sklepie.

Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV

- GIS. Eksperci wskazują też, że wirusa niszczy alkohol etylowy w stężeniu minimum 60 proc.

To oczywiste, że nikt z nas nie lubi chorować. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by jak najskuteczniej zapobiegać roznoszeniu wirusów i bakterii, a dokładnie posprzątane mieszkanie i dbanie o higienę może w tym pomóc.

Więcej o: