Bezpieczny odbiór paczek od kurierów i z paczkomatów. Jak najszybciej wyrzuć opakowanie

Czy paczki, które otrzymujemy ze sklepów internetowych, są w pełni bezpieczne? Tego typu pytania zadaje sobie obecnie wiele osób. Podpowiadamy, jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w czasie odbioru zakupów.

W ostatnim czasie przez internet kupujemy nie tylko kosmetyki czy środki czystości, ale także produkty spożywcze. W trakcie takich zakupów mamy do wyboru kilka opcji dostawy (to m.in. kurier, paczkomat, odbiór w punkcie).

Zobacz wideo Jak zrobić płyn do dezynfekcji w domu?

Bezpieczne zakupy online

Ostatnia z wymienionych możliwości, czyli odbiór w punkcie, jest szczególnie niewskazana - obecnie należy unikać wszelkich skupisk ludzi. Z kolei, jeśli zdecydujecie się na paczkomat, wybierzcie opcję bezdotykowego otwierania skrytki. Zrobicie to za pomocą aplikacji. Więcej na temat tej metody dowiecie się z naszego artykułu:

Przesyłka od kuriera

Co należy zrobić w sytuacji, gdy w naszej najbliższej okolicy nie znajduje się żaden paczkomat? Okazuje się, że w przypadku wielu zamówień możemy odbierać paczki bez kontaktu z drugim człowiekiem. Kurier zostawia je pod drzwiami i nas o tym informuje (najczęściej przez wiadomości SMS). 

Czy należy dezynfekować paczki?

O zdanie na ten temat zapytaliśmy pediatrę dr Ewę Miśko-Wąsowską. - Obecnie wiemy, że koronawirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się na różnych powierzchniach nawet do kilku dni. Istnieje zatem potencjalne ryzyko, że możemy zarazić się COVID-19 przyjmując listy, przesyłki kurierskie, czy odbierając paczki z paczkomatów. Naukowcy nie mają jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - mówi lekarka.

Jak zauważa nasza rozmówczyni, na ogół uważa się, że ryzyko zakażenia jest minimalne, ponieważ paczki często przebywają w różnych temperaturach, są przerzucane, przekładane z miejsca na miejsce, odbywają podróż w różnych warunkach.

- Jednak ostrożności w obecnej sytuacji nigdy za dużo. Dobrze jest rozpakować paczkę czy przesyłkę od razu po odbiorze i opakowanie wyrzucić na zewnątrz (np. wynieść do kontenera). Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa możemy zdezynfekować przy użyciu wacików produkty, które znajdowały się w przesyłce. Jednak najważniejsza kwestia to umycie dłoni po rozpakowaniu paczki - mówi lekarka.

- Pamiętajmy, że wychodząc po odbiór przesyłki z paczkomatu niejednokrotnie mamy styczność z powierzchniami, które są przez innych często dotykane. To zdecydowanie zwiększa ryzyko potencjalnego zarażenia. Zatem powtarzane do znudzenia częste mycie rąk jest najważniejszym czynnikiem ochronnym w szeroko rozumianym temacie odbioru przesyłek - podsumowuje nasza rozmówczyni. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Bezpieczny odbiór paczek od kurierów i z paczkomatów. Jak najszybciej wyrzuć opakowanie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • parsom

  Oceniono 52 razy 36

  Ja tam nie będę ryzykował - spalę od razu razem z paczkomatem. Ale najpierw obiorę za skórki przyniesiony ze sklepu chleb.

 • six_a

  Oceniono 29 razy 23

  szybko wyrzuć opakowanie, zawartość i kuriera. jest taki bałagan, że nikt niczego nie zauważy. pod warunkiem, że kurier w ogóle przyjdzie.

 • niemamczasu

  Oceniono 13 razy 13

  Mam wrażenie, że niektórzy to dopiero dowiedzieli się, że często trzeba myć ręce.

 • runfree

  Oceniono 5 razy 5

  ' Kurier zostawia je pod drzwiami' czyli bez zmian :)

 • tregulex

  Oceniono 3 razy 3

  Paczkomat można dotykać przez kawałek folii np. z torebki jednorazowej.
  Najważniejszy brak kontaktu osobistego.

 • an35m

  Oceniono 7 razy 3

  No właśnie. Wczoraj doręczyciel dostarczył mi lis polecony. Pan był bez maseczki, bez rękawiczek, podał mi do podpisania długopis (pewnie jak wszystkim pozostałym!). Zero zabezpieczenia! Poczty polskiej nakazy nie obowiązują?!

 • jsbmw

  Oceniono 7 razy 3

  Ludzie, a do roboty ktoś z was codziennie zapier...?! Pewnie "zdalni" jesteście i dlatego szajby dostaliście z tymi paczkami.

 • apair

  Oceniono 13 razy 3

  Według mnie bez sensu. Ja - i wielu moich znajomych, po przyjęciu listu bądź paczki, odstawiamy je na "kwarantannę" gdzie leżą sobie kilka dni nie dotykane (a ręce po odłożeniu oczywiście ręce umyte). Dopiero po odbyciu "kwarantanny" list lub paczka sa otwierane, a opakowanie wyrzucane.... Ja nie miałem takiej potrzeby - ale znajomy który musiał otworzyc jedną paczkę bez czekania bo zawartośc była potrzebna pilnie, zdezynfekował ją wpierw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX