"Ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do kodu PIN są najbardziej brudne". MZ ostrzega

Jak prawidłowo i bezpiecznie robić zakupy, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem? Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wytyczne.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie dokładne wytyczne, jak powinno robić się zakupy w czasach panującej obecnie na całym świecie pandemii koronawirusa. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się.

Zobacz wideo Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji? Odpowiedź w naszym wideo:

Jak prawidłowo robić zakupy w czasach pandemii koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia już na samym wstępie swojego komunikatu podkreśla, że nie ma obaw, że półki w sklepach będą puste. W związku z tym kompletnie niepotrzebne jest robienie naprawdę dużych zakupów na zapas. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości, stojąc w kolejce przed sklepem. Powinno to być minimum 1-1,5 metra. 

W mniejszych sklepach lub aptekach obowiązuje zasada 1-2 klientów na raz, w większych ochroniarze wpuszczają po 10-20 osób, kiedy poprzednia grupa klientów opuści sklep. Po to, by w sklepie można było zachować odpowiednią odległość między kupującymi. Przed wejściem często dostępne są płyny do dezynfekcji, a w sklepie – jednorazowe rękawiczki. Większe sklepy mają też godziny zakupów dla emerytów, żeby nie mieli kontaktu z innymi grupami wiekowymi (czyli np. dziećmi, które mogą chorobę przechodzić bezobjawowo)

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia. 

Resort zdrowia podkreśla w swoim komunikacie, że nie ma się co bać - żywność nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem. Informacje te potwierdził Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Tym samym MZ dodaje, że równie bezpieczne jest jedzenie na wynos oraz to z dostawą do domu. 

Jak bezpiecznie robić zakupy w dobie pandemii koronawirusa?

Po pierwsze, staraj się tak planować zakupy, aby jak najrzadziej wychodzić z domu i jak najmniej czasu spędzać w sklepie. Nie korzystaj z komunikacji miejskiej, jedź własnym samochodem bądź też udaj się na piechotę. Podczas zakupów absolutnie nie dotykaj oczu, ust oraz nosa, a po powrocie do domu od razu dokładnie umyj ręce. Zamiast płacić gotówką, używaj do tego karty. Stojąc w kolejce, zachowaj odpowiedni dystans od innych klientów.

Pamiętaj, że ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudne. Jeśli nie możesz wstukiwać liczb kostką palca (mniejsza szansa, że w ten sposób dotkniesz twarzy brudną częścią ręki), to warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu go użyć

- informuje komunikat MZ.

Przy okazji resort zdrowia zwraca również uwagę na to, jak ważne jest nie tylko samo noszenie jednorazowych rękawiczek ochronny, ale również i ich prawidłowe zdejmowanie. Jak to robić poprawnie? Dowiesz się tutaj:

Więcej o:
Komentarze (15)
Jak prawidłowo i bezpiecznie robić zakupy w czasach pandemii koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia daje konkretne wytyczne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wrobelek_elemel

  Oceniono 16 razy 14

  "ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN"
  więc niech sklep się zajmie dezynfekcją tych miejsc czy wprowadzi jakieś inne rozwiązanie. To nie jest lot w kosmos.

 • starsza10

  Oceniono 15 razy 13

  Chłopaki mają kłopoty z logiką. Mam niczego nie dotykać ręką i nie używać rękawic jednorazowych. To jak mam wziąć towar z półki? Wciągnąć nosem? Przecież przez nos też mogę się zarazić. Nie należy dotykać przycisków na pin karty kredytowej, a jednocześnie w sklepach nie ma zbliżeniowych czytników i zachęca się nas do nieużywania gotówki? Ministerstwo zachęca mnie, żebym kradła? Serio? Mam nie używać wózka sklepowego. OK. Skoro udźwignę ok. 10 kg na raz i minimalizuję wizyty w sklepie, powinnam wziąć dwa razy po zgrzewce wody mineralnej i postawić na podłodze koło kasy, potem zrobić to samo z innymi produktami, w tym z chlebem? Czy może trzymać w ręku 3 paczki chleba, worwczek ziemniaków i cebuli, kilka soków, paczkowane wędliny i ryby oraz konserwy i ryż? Taka metoda, serio?

 • filosem

  Oceniono 8 razy 8

  ”warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu go użyć”. Płyn antybakteryjny na wirusa. I tyle w temacie. Dziękuje za uwagę.

 • cheshire

  0

  płać bezdotykowo jak na kartę tylko 50 PLN limitu, potem i tak trzeba wbijać PIN. Pisowskie debile oderwane od rzeczywistości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX