Czy koronawirus może przenosić się na butach? Co robić, by zminimalizować ryzyko wniesienia go do domu?

W czasie pandemii niemal każdy z nas dba o to, by jak najskuteczniej chronić się przed zakażeniem koronawirusem. Często myjemy ręce, dezynfekujemy klamki, a także telefony i inne przedmioty codziennego użytku. Jednak co w przypadku butów? Czy wirus może się na nich przenosić?
Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?

Czy koronawirus może przenosić się na butach?

Jest to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Wiadomo, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchni przedmiotów od kilkudziesięciu minut do nawet kilkudziesięciu dni, w zależności od materiału i panujących warunków. Szacuje się, że na podeszwie obuwia wirus ten może przetrwać nawet kilka dni. Nie wszyscy jednak są tego samego zdania i twierdzą, że nie istnieją dowody na to, by obuwie stanowiło jakiekolwiek ryzyko zakażenia, gdyż znajduje się daleko od twarzy. Niestety, nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii, podobnie jak w wielu innych związanych z tym nowym dla świata wirusem. Nie warto jednak ryzykować niepotrzebnego wniesienia wirusów do swojego domu i zawczasu zadbać o odpowiednią ochronę.

Co robić, by zminimalizować ryzyko wniesienia koronawirusa do domu na butach?

Podstawową zasadą, której powinniśmy przestrzegać - nie tylko podczas pandemii koronawirusa - jest niechodzenie w butach po mieszkaniu. W ten sposób łatwo możemy roznieść po domu nie tylko brud, lecz także niebezpieczne drobnoustroje. Buty zdejmujmy przed wejściem do domu lub zaraz po wejściu do niego. Ponadto warto regularnie czyścić buty - szczególnie ich podeszwę - przy pomocy detergentów oraz ciepłej wody. W przypadku dezynfekcji podeszew butów, skutecznym sposobem będzie przemywanie ich płynem z wysokoprocentowym alkoholem (min. 60 proc.) lub płynem przeznaczonym do dezynfekcji. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Czy koronawirus może przenosić się na butach? Co robić, by zminimalizować ryzyko wniesienia go do domu?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • andree00

  Oceniono 22 razy 22

  A czy koronawirus może przenosić się poprzez klątwę? Odpowiedź niejednoznaczna....

 • junk92508

  Oceniono 23 razy 13

  Przede wszystkim:
  a) wszyscy nosza maseczki
  b) wszyscy myją ręce
  c) trzymamy się z dala od siebie
  d) robimy duzo testów
  e) pilnujemy zakażonych i w kwarantannie
  f) mierzymy temperaturę

  Gdyby wprowadzić te wszystkie środki - to wirus przestaje być totalną katastrofą a staje sie czymś z czym można żyć - widać na przykładzie Korei Południowej.

  A za 6-12 miesięcy powinny być już szczepionki...

 • kocurimysza

  Oceniono 11 razy 9

  O ile nie spodkasz sie z Ksiedzem lub Poitykiem Poslem mozesz zarazic sie KORONO GLUPOTA OSTRA .

 • wredek123

  Oceniono 11 razy -1

  czy korona-wirusem można się zarazić czytając durnowate "artykuły" o nim?

 • wredek123

  Oceniono 7 razy -1

  czy korona-wirusa lepiej się przenosi w siatce, torebce czy w słoiku?

 • kocurimysza

  Oceniono 9 razy -1

  CHODZIC Boso a w DOMU ZAKLADAC OBUWIE .

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 8 razy -2

  Obecnie największym źródłem zakażeń jest personel medyczny, który odpowiada za 1/3 zakażeń i ci ludzie stanowią największe zagrożenie. Winą tego jest idiotyczne postępowanie. Oni pracują w strefie skażenia z chorymi na wirusa w stroju ochronnym, potem ten strój, maski, gogle zdejmują na sucho, wyschnięte skażone drobinki biologiczne odrywają się od ubrania roboczego i fruwając w powietrzu skażają płuca i ubranie cywilne. Przecież podstawą jest uprzednie zmycie tych drobinek z odzieży roboczej.
  Dlatego, jeśli się obawiamy wniesienia wirusa do domu, to jedyna rada noszenie płaszcza, peleryny przeciwdeszcowej z kapturem plus obuwie odporne na wodę, czyli gumowce, oraz przed wejściem do domu poddanie się dezynfekcji, czyli zmyciu wodą pod ciśnieniem kurzu i możliwych jakichś resztek biologicznych, które by osiąść na wierzchnim ubraniu i butach.

 • wredek123

  Oceniono 7 razy -3

  czy korona-wirus przenosi się na używanych prezerwatywach i jak je dezynfekować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX