Czy koronawirus może przenosić się na butach? Co robić, by zminimalizować ryzyko wniesienia go do domu?

W czasie pandemii niemal każdy z nas dba o to, by jak najskuteczniej chronić się przed zakażeniem koronawirusem. Często myjemy ręce, dezynfekujemy klamki, a także telefony i inne przedmioty codziennego użytku. Jednak co w przypadku butów? Czy wirus może się na nich przenosić?
Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?

Czy koronawirus może przenosić się na butach?

Jest to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Wiadomo, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchni przedmiotów od kilkudziesięciu minut do nawet kilkudziesięciu dni, w zależności od materiału i panujących warunków. Szacuje się, że na podeszwie obuwia wirus ten może przetrwać nawet kilka dni. Nie wszyscy jednak są tego samego zdania i twierdzą, że nie istnieją dowody na to, by obuwie stanowiło jakiekolwiek ryzyko zakażenia, gdyż znajduje się daleko od twarzy. Niestety, nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii, podobnie jak w wielu innych związanych z tym nowym dla świata wirusem. Nie warto jednak ryzykować niepotrzebnego wniesienia wirusów do swojego domu i zawczasu zadbać o odpowiednią ochronę.

Co robić, by zminimalizować ryzyko wniesienia koronawirusa do domu na butach?

Podstawową zasadą, której powinniśmy przestrzegać - nie tylko podczas pandemii koronawirusa - jest niechodzenie w butach po mieszkaniu. W ten sposób łatwo możemy roznieść po domu nie tylko brud, lecz także niebezpieczne drobnoustroje. Buty zdejmujmy przed wejściem do domu lub zaraz po wejściu do niego. Ponadto warto regularnie czyścić buty - szczególnie ich podeszwę - przy pomocy detergentów oraz ciepłej wody. W przypadku dezynfekcji podeszew butów, skutecznym sposobem będzie przemywanie ich płynem z wysokoprocentowym alkoholem (min. 60 proc.) lub płynem przeznaczonym do dezynfekcji. 

Więcej o: