Noszenie biżuterii w czasie panującej pandemii jest dość skomplikowanym tematem. Oczywiście, najlepszą opcją byłoby zrezygnowanie z niej na ten czas, jednak są osoby, które z pewnymi elementami biżuterii nie chcą rozstawać się za żadną cenę. Jeśli więc mimo wszystko decydujemy się na noszenie tego typu dodatków, musimy pamiętać, by regularnie (najlepiej codziennie) je czyścić lub dezynfekować. Co skutecznie pozwoli usunąć koronawirusa?
Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV
- mówi GIS. Eksperci wskazują też, że wirusa niszczy alkohol etylowy w stężeniu minimum 60 proc.
Naszyjniki, kolczyki, bransoletki czy pierścionki możemy czyścić - podobnie jak nasze ręce - przy pomocy mydła oraz ciepłej wody. Wystarczy, że spienisz mydło w dłoniach, dokładnie rozprowadzisz je po powierzchni biżuterii, a na koniec spłuczesz wodą i wytrzesz do sucha. Ponadto biżuterię możesz dezynfekować za pomocą specjalnych środków, których skład opiera się na wysokoprocentowym alkoholu.
Zegarki bardzo często są jednym z droższych elementów w naszej biżuteryjnej kolekcji. Właśnie dlatego ich czyszczenie oraz dezynfekcja powinny być ostrożne. Nie chcemy przecież, by zegarek, który ma nam służyć wiele lat, uległ zniszczeniu przez naszą nieuwagę. Nie każdy zegarek jest wodoodporny, dlatego przy jego czyszczeniu najlepiej ograniczyć się do dokładnego odkażania środkiem do dezynfekcji na bazie wysokoprocentowego alkoholu. Kopertę zegarka oraz stalową bransoletę dokładnie przecieramy ściereczką nasączoną płynem do dezynfekcji. Jeśli natomiast posiadamy zegarek ze skórzanym paskiem, brud i inne zanieczyszczenia najlepiej usunąć za pomocą preparatów przeznaczonych do mycia skór - mydła lub szamponu.