Jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki ochronne? Wiele osób popełnia błędy [WIDEO]

Maseczki ochronne spełniają swoją rolę tylko wówczas, gdy używamy ich prawidłowo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w tym celu krótką instrukcję. Jak zatem prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki ochronne?

Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie maseczek ochronnych jest niezwykle ważne. Nie wystarczy tylko ich nosić. Wiele osób popełnia w tej kwestii podstawowe błędy, przez co ryzykują zakażeniem koronawirusem. Jak więc zatem prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki ochronne? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji? Oto prosty przepis:

Jak prawidłowo zakładać maseczki ochronne?

Jak prawidłowo zakładać maseczki ochronne? WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, daje konkretne wytyczne na ten temat. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Po pierwsze, przed założeniem maseczki ochronnej powinno się dokładnie umyć ręce wodą z mydłem bądź też płynem dezynfekującym, który musi mieć zawartość alkoholu minimum 60 proc. Koniecznie upewnij się, że nie ma w niej dziur. Następnie sprawdź, która strona maseczki ochronnej jest górna - to ta, na której znajduje się cienki, metalowy pasek. Upewnij się, że właściwa strona maseczki, czyli ta kolorowa, skierowana jest na zewnątrz.

Po drugie, maseczkę nakładamy na twarz tak, aby dokładnie zakryć nią usta i nos. Upewnij się przy tym, czy dobrze przylega do twarzy. Jak to sprawdzić? Nie powinno być przerwy między maseczką ochronną a twarzą. W tym celu ściśnij metalowy pasek na górnej krawędzi maseczki tak, aby dopasował się do kształtu twojego nosa. Załóż gumki za uszy lub zawiąż sznurki z tyłu głowy (w zależności od rodzaju maseczki). Na koniec jeszcze pociągnij dół maseczki tak, aby szczelnie zakryła usta oraz podbródek.

Jak nosić maseczki ochronne? Najczęstsze błędy

Jeśli nosisz maseczki ochronne, musisz zwrócić uwagę, aby nie popełniać podstawowych błędów. Po pierwsze, nosząc je, unikaj dotykania ich. Jeśli zapomnisz się i dotkniesz maseczki ochronnej, koniecznie umyj ręce bądź też zdezynfekuj je.

Absolutnie nie wolno ponownie zakładać zużytych jednorazowych maseczek ochronnych. Jeśli masz taką wielokrotnego użytku, koniecznie wymień ją na nową, jeśli stanie się wilgotna.

Jak prawidłowo zdejmować maseczki ochronne?

Zakładanie i noszenie maseczek ochronnych to nie wszystko. Równie ważne jest ich prawidłowe zdejmowanie. Jak to zrobić? Zdejmowanie maseczki ochronnej należy zacząć od tyłu. Najpierw powinno się zdjąć gumowe zauszniki lub rozwiązać sznureczki z tyłu głowy. Następnie należy ściągnąć maseczkę ochronną, ale tak, aby absolutnie nie dotykać do przedniej części maseczki (tej kolorowej, zewnętrznej). Po użyciu takiej maseczki ochronnej należy od razu ją wyrzucić do śmieci (do zamykanego pojemnika). Na koniec dokładnie umyj ręce wodą z mydłem bądź też użyj płynu dezynfekującego.

 
Więcej o: