Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? Powszechne błędy, które popełniamy na co dzień

Jak uchronić się przed koronawirusem? To pytanie zadaje obecnie wiele osób. Przypominamy o kilku powszechny błędach, które zwiększają ryzyko zakażenia.

Po powrocie do domu wielu z nas nie zmienia ubrań. Warto jednak wiedzieć, że znajdują się na nich liczne zanieczyszczenia - w tym wirusy i bakterie. W ten sposób przenosimy je do mieszkań. 

Unikaj siadania na łóżku

Bardzo istotne więc jest, by po powrocie do domu zmieniać strój. Poza tym pamiętajcie także o tym, by nie siadać w ubraniach, w których przebywaliście na zewnątrz na łóżkach. W ten sposób drobnoustroje mogą przenieść się na pościel.

Więcej na temat tego zagrożenia przeczytasz dowiesz się z naszego artykułu:

Wyrzucaj opakowania

Wielu z nas przerzuciło się obecnie na zakupy online. Jeśli zachowujesz zasady bezpieczeństwa, ryzyko zakażenia w czasie odbioru jest minimalne. Paczki przebywają w wysokich temperaturach, odbywają długie podróże. Jednak, aby jeszcze bardziej zminimalizować zagrożenie, pamiętajmy także o kilku ważnych krokach.  

- Dobrze jest rozpakować paczkę czy przesyłkę od razu po odbiorze i opakowanie wyrzucić na zewnątrz (np. wynieść do kontenera). Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa możemy zdezynfekować przy użyciu wacików produkty, które znajdowały się w przesyłce. Jednak najważniejsza kwestia to umycie dłoni po rozpakowaniu paczki. Pamiętajmy, że wychodząc po odbiór przesyłki z paczkomatu niejednokrotnie mamy styczność z powierzchniami, które są przez innych często dotykane. To zdecydowanie zwiększa ryzyko potencjalnego zarażenia. Zatem powtarzane do znudzenia częste mycie rąk jest najważniejszym czynnikiem ochronnym w szeroko rozumianym temacie odbioru przesyłek - radziła w rozmowie z nami dr Ewa Miśko-Wąsowska.

Pamiętaj o myciu włosów

Włosy należy myć codziennie. Jest to obecnie bardzo ważne, gdyż może gromadzić się na nich kurz lub drobne krople śliny, które mogą zawierać niebezpieczne wirusy. Z kolei w trakcie snu wcierasz włosami o poduszkę, która często ma bezpośredni kontakt z oczami i nosem. Dowiedz się więcej na temat prawidłowej higieny włosów >>

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Prawidłowo zakładaj maseczkę

Maseczka ochronna spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy używamy jej prawidłowo. Zgodnie z instrukcją, którą opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przed jej założeniem należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem bądź też płynem dezynfekującym. Poza tym warto także upewnić się, że nie ma w niej dziur.

Nakładaj ją tak, aby zakryć dokładnie nos i usta. Sprawdź, czy między twarzą a maseczką nie ma żadnej przerwy. W tym celu ściśnij metalowy pasek na górnej krawędzi maseczki tak, aby dopasował się do kształtu twojego nosa.

Następnie, w zależności od rodzaju maseczki, załóż gumki za uszy lub zawiąż sznurki z tyłu głowy. Na koniec pociągnij dół maseczki tak, aby szczelnie zakryła usta oraz podbródek. Więcej na temat prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczek dowiesz się z naszego artykułu:

Więcej o:
Komentarze (4)
Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? Powszechne błędy, które popełniamy na co dzień
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • krzy-czy

  Oceniono 7 razy 7

  tzn.ubranie zdjąć z siebie przed wejściem do chałupy, oblać benzyną i podpalić.

 • koziorozka

  Oceniono 6 razy 2

  Jak ja lubię, jak instrukcję pisze ktoś, kto ani razu jej nie wykonał. Najpierw dopasować na nosie a potem założyć za uszy? Chcę zobaczyć, jak to zrobić :)

 • wiktorekstatystyk

  Oceniono 1 raz 1

  tak jest, jak wiadomo przy zakażeniu kropelkowym przenoszonym z człowieka na człowieka najważniejsze jest przetarcie spirytusem powierzchni przedmiotu rozpakowanego. A szczególnie chińskie kartony są jak wiadomo nasycane specjalną pożywką pozwalającą wirusom na przetrwanie dużo dłużej, niż podają media.
  Maseczki: jak wiadomo są dwa rodzaje, dla zdrowych - mają nie wpuszczać wirusa (wirus osiada po zewnętrznej stronie, a wydech swobodny i dla chorych: zawór wpuszcza świeże powietrze, a filtr zatrzymuje wirusy w środku.
  Oba rodzaje dobrze włożyć na kilkanaście sekund do mikrofalówki po każdym użyciu, i przed użyciem - podobno mikrofale zabijają wirusa.

 • Gość: Joanna

  0

  Jesli chodzi o paczki z Chin przechodza mi przez rece i jak narazie zyje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX