Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? Powszechne błędy, które popełniamy na co dzień

Jak uchronić się przed koronawirusem? To pytanie zadaje obecnie wiele osób. Przypominamy o kilku powszechny błędach, które zwiększają ryzyko zakażenia.

Po powrocie do domu wielu z nas nie zmienia ubrań. Warto jednak wiedzieć, że znajdują się na nich liczne zanieczyszczenia - w tym wirusy i bakterie. W ten sposób przenosimy je do mieszkań. 

Unikaj siadania na łóżku

Bardzo istotne więc jest, by po powrocie do domu zmieniać strój. Poza tym pamiętajcie także o tym, by nie siadać w ubraniach, w których przebywaliście na zewnątrz na łóżkach. W ten sposób drobnoustroje mogą przenieść się na pościel.

Więcej na temat tego zagrożenia przeczytasz dowiesz się z naszego artykułu:

Wyrzucaj opakowania

Wielu z nas przerzuciło się obecnie na zakupy online. Jeśli zachowujesz zasady bezpieczeństwa, ryzyko zakażenia w czasie odbioru jest minimalne. Paczki przebywają w wysokich temperaturach, odbywają długie podróże. Jednak, aby jeszcze bardziej zminimalizować zagrożenie, pamiętajmy także o kilku ważnych krokach.  

- Dobrze jest rozpakować paczkę czy przesyłkę od razu po odbiorze i opakowanie wyrzucić na zewnątrz (np. wynieść do kontenera). Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa możemy zdezynfekować przy użyciu wacików produkty, które znajdowały się w przesyłce. Jednak najważniejsza kwestia to umycie dłoni po rozpakowaniu paczki. Pamiętajmy, że wychodząc po odbiór przesyłki z paczkomatu niejednokrotnie mamy styczność z powierzchniami, które są przez innych często dotykane. To zdecydowanie zwiększa ryzyko potencjalnego zarażenia. Zatem powtarzane do znudzenia częste mycie rąk jest najważniejszym czynnikiem ochronnym w szeroko rozumianym temacie odbioru przesyłek - radziła w rozmowie z nami dr Ewa Miśko-Wąsowska.

Pamiętaj o myciu włosów

Włosy należy myć codziennie. Jest to obecnie bardzo ważne, gdyż może gromadzić się na nich kurz lub drobne krople śliny, które mogą zawierać niebezpieczne wirusy. Z kolei w trakcie snu wcierasz włosami o poduszkę, która często ma bezpośredni kontakt z oczami i nosem. Dowiedz się więcej na temat prawidłowej higieny włosów >>

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Prawidłowo zakładaj maseczkę

Maseczka ochronna spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy używamy jej prawidłowo. Zgodnie z instrukcją, którą opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przed jej założeniem należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem bądź też płynem dezynfekującym. Poza tym warto także upewnić się, że nie ma w niej dziur.

Nakładaj ją tak, aby zakryć dokładnie nos i usta. Sprawdź, czy między twarzą a maseczką nie ma żadnej przerwy. W tym celu ściśnij metalowy pasek na górnej krawędzi maseczki tak, aby dopasował się do kształtu twojego nosa.

Następnie, w zależności od rodzaju maseczki, załóż gumki za uszy lub zawiąż sznurki z tyłu głowy. Na koniec pociągnij dół maseczki tak, aby szczelnie zakryła usta oraz podbródek. Więcej na temat prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczek dowiesz się z naszego artykułu:

Więcej o: