Jak nosić maseczki ochronne, aby skutecznie chroniły przed zakażeniem?

Jak nosić maseczki, by ich noszenie w ogóle miało sens? To bardzo ważne, bo źle zakładana, noszona lub zdejmowana maseczka może nam bardziej szkodzić niż pomagać. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i efektywnie stosować maseczki na twarz.

Jak nosić maseczki ochronne?

Jak nosić maseczkę, aby skutecznie chroniły nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi? Przede wszystkim należy ją właściwie założyć, a później użytkować z zachowaniem reguł poniższych reguł, rekomendowanych przez WHO:

  1. Nim przystąpisz do zakładania maseczki ochronnej, dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je specjalnym środkiem na bazie alkoholu.
  2. Przyjrzyj się dobrze swojej maseczce, tak aby podczas zakładania na twarz jej krawędź górna trafiła nad nos, a dolna pod brodę - nie zakładaj maski do góry nogami!
  3. Właściwie zorientowaną maseczkę przyłóż do twarzy i naciągnij za uszy gumki podtrzymujące.
  4. Sprawdź czy okrycie dobrze przylega do twarzy, czy nie powstały dziury - maseczka nie powinna w żadnym miejscu odstawać od skóry.
  5. Staraj się unikać dotykania maseczki i twarzy rękami. Jeśli już do tego dojdzie, natychmiast dokładnie umyj ręce. 
  6. Kiedy poczujesz, że twoja maska jest przesiąknięta wilgocią natychmiast ją zmień, tak aby nie stała się wylęgarnią zarazków.

Jak zdejmować i utylizować maseczki na twarz?

Każdy z nas widział krążące zdjęcia tego, jak beztrosko na ulicach i trawnikach porzucane są jednorazowe rękawiczki czy maseczki. W okresie epidemii takie zachowanie jest niedopuszczalne, bowiem produkty ochronne po zużyciu należy traktować jako odpad medyczny, a jako taki powinny być one w szczególny sposób utylizowane.

Ale zacznijmy po kolei. Co zrobić, kiedy chcemy zdjąć maseczkę ochronną? Jak przystąpić do tej czynności?

  1. Przede wszystkim na początku umyj ręce. Powtarzane jak mantra, ale niezwykle istotne jest, by okolice twarzy dotykać zawsze czystymi dłońmi.
  2. Chwyć za troczki lub gumki podtrzymujące materiał na twarzy i zdejmij je z głowy.
  3. Pod żadnym pozorem nie dotykaj zewnętrznej części maseczki.
  4. Nie odkładaj jej na żadnej powierzchni tylko bezpośrednio po zdjęciu wrzuć do woreczka, a następnie do kosza, który szczelnie zamknij.

Zużyte maseczki jednorazowe mogą być kwalifikowane jako zwykłe odpady zmieszane lub jako odpady medyczne. To, do jakich je zaliczymy zależy od stanu zdrowia noszącej je osoby. Jeśli nie mamy żadnych objawów, a maskę nosimy w celu ochrony przed zakażeniem, wtedy odpady powinniśmy umieścić w zbiorczym worku, który następnie trafi do śmieci zmieszanych. Z kolei jeśli mamy katar, kaszel, przebywamy wśród osób zarażonych, lub potencjalnie zakażonych, wtedy powinniśmy zużyte maski traktować jako odpad medyczny. Takie odpadki muszą zostać dostarczone do PSZOK-u, czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w którym zostaną odpowiednio zutylizowane. W czasie epidemii punkty te są zamknięte, więc zalecane jest wyrzucanie tego typu odpadów medycznych do śmieci zmieszanych, w podwójnym worku. Pamiętajmy jednak, by należycie zabezpieczyć takie nieczystości - zapakować je szczelnie, aby przez przypadek nie wypadły i nie rozsypały się. 

Jak dbać o maseczki wielorazowe?

Brak dostępności jednorazowych środków ochronnych spowodował, że duża część obywateli zaopatrzyła się w produkowane teraz masowo maseczki handmade. Są one wielorazowe, a w związku z tym wymagają odpowiedniego odkażania po użyciu. Jeśli chodzi o schemat zakładania i zdejmowania maski wielorazowej, jest on identyczny jak w przypadku jednorazówki. Po zdjęciu powinna ona trafić do szczelnie zamkniętego worka, w którym będzie czekać na pranie. Z woreczka używany produkt wsypujemy wprost do bębna pralki, maksymalnie unikając kontaktu z materiałem. Jak prać maseczki wielorazowe? Nastawiamy pranie na minimum 45 minut z temperaturą między 60 a 90 stopni. To da nam gwarancję pozbycia się wszelkich zarazków. Po wyschnięciu maseczkę należy wyprasować gorącym żelazkiem.

Więcej o: