Jak dezynfekować maski wielokrotnego użytku? Prosta instrukcja krok po kroku

Jak dezynfekować maski wielokrotnego użytku? To pytanie zadaje sobie obecnie wiele osób. Podpowiadamy, jak dezynfekować je w bezpieczny sposób.

Maseczki to od jakiegoś czasu towar deficytowy. Z tego powodu wielu z nas decyduje się na dezynfekcję ich domowymi sposobami. Jedna z popularnych metod wiąże się z użyciem środka antybakteryjnego w sprayu na bazie alkoholu. Jak to zrobić? Spryskaj powierzchnię swojej maseczki wspomnianym środkiem i pozostaw do wyschnięcia.

Zobacz wideo Jak zrobić płyn do dezynfekcji w domu?

Jak dezynfekować maseczki? Instrukcja krok po kroku

Wiele osób decyduje się także na pranie maseczek wielorazowego użytku. Jak zrobić to w bezpieczny sposób? Po zdjęciu maseczki włóż ją do foliowego woreczka i szczelnie zamknij. Pamiętaj jednak o tym, by w czasie zdejmowania nie dotykać jej wierzchniej warstwy. Worek z maseczką przechowuj do czasu prania. 

Co dalej? Przed praniem nałóż jednorazowe rękawiczki. Następnie zawartość foliowego woreczka wrzuć do bębna pralki. Uważaj jednak na to, by nie dotykać  jego zawartości. Co istotne, tego typu maseczki nie powinny być prane razem z ubraniami, bielizną, czy innymi częściami garderoby.  

Dobra maseczka, czyli jaka? Dowiesz się z naszego artykułu:

Pranie maseczek - o czym trzeba pamiętać?

W trakcie prania maseczek wielokrotnego użytku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Temperatura w pralce nie może być niższa niż 60 stopni. Z kolei minimalny czas prania to 45 minut. Poza tym po wyschnięciu maseczkę należy wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury. Do czasu użycia przechowuj ją w czystym miejscu. 

Ważne! Pamiętaj o tym, że jeśli twoja maseczka wielorazowego użytku zaczęła być wilgotna, jest to znak, by ją wymienić.

Więcej o:
Komentarze (14)
Jak dezynfekować maseczki wielokrotnego użytku? Prosta instrukcja krok po kroku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Ciekawski

  Oceniono 17 razy 17

  Dlaczego nie wystarczy wyprać maseczki w gorącej wodzie w mydle antybakteryjnym, a następnie wysuszyć i wypracować. Czy może mi ktoś to wytłumaczyć? Ile mam mieć maseczek wielokrotnego użytku, żeby napełnić bęben pralki wymaganą masą. Czy to nie jest czasem wciskanie ściemy na potrzeby robienia interesu na deficytowym towarze i strachu ludzi. Nie wiem, dlatego proszę o wyjaśnienie, opinię jakiegoś autorytetu medycznego.

 • Gość: Wera

  Oceniono 11 razy 9

  Jak mam się tak bawić,to wolę chodzić bez maski.Omijac ludzi na 2 m i wystarczy

 • Gość: Darpa

  Oceniono 8 razy 6

  A jakim proszkiem do prania mam prac maseczki chyba do białego bo powyżej 60 stopni. A jak mam kolorowa? To wyblakną kolory. Woda twarda czy miękka? Wirować czy nie wirować i suszyć chyba w domu bo na dworze wirus w powietrzu🤣ale jaja.

 • trusia29

  Oceniono 5 razy 3

  A ja mam zamiar wrzucać do małej miski i zalewać wrzątkiem. Potem przepiorę ręcznie, wysusze i wyprasuję. Nie wiem ile bym musiała nazberac maseczek, żeby je uprać oddzielnie. Mam pralkę, ktora ma minimalny załadunek 1,5 kg.

 • Gość: Teresa

  Oceniono 4 razy 2

  To jest paranoja- mam włączać pralkę DLA kilku maseczek? Ludzie co Wy piszecie? A nie prościej zalać w misce gorącą wodą i starannie wypracować. Wirus na tkaninie jest aktywny ileś tam czasu więc po kliku dniach i kontakcie z żelazkiem traci siłę

 • Gość: Bea

  Oceniono 6 razy 2

  Jak korzysta cala rodzina z masek to na kiniec miesiaca przyjdzie gruby rachunek za energie i wode

 • gagatka70

  Oceniono 1 raz 1

  Ręce źle odkażamy! Za krótko je myjemy, w niewystarczająco gorącej wodzie i do tego ich nie prasujemy...
  Wiem, maseczka to porowaty materiał i w jego strukturze wirus może się schować ;). Ale podobno mydło rozpuszcza otoczkę wirusa i go dezaktywuje już po kilkudziesięciu sekundach, więc jaki sens mają rady z artykułu? Nie są mocno przesadzone? Czy jednak mycie mało daje i stąd zalecane są rękawiczki?

 • mesik50

  0

  Ja zbieram kilkanaście maseczek, wkładam do garnka z wodą, nalewam mydło albo wkrawam z kostki. Może być również proszek do prania. Gotuję to, jak niegdyś pieluchy, 30 min. i jak są bardzo wygniecione to przeprasuje, żeby elegancko wyglądać. Spróbuję jeszcze wersję z wodą utlenioną i gotowaniem 15 minut.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX