Co zrobić, by nosząc maseczkę ochronną, szkła okularów nie parowały? Trzy przydatne triki

Zakładanie maseczki ochronnej jest niezwykle istotne dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety, osoby noszące okulary ubierając maseczkę, mogą borykać się z parowaniem szkieł. Jak temu zaradzić? Oto trzy przydatne triki.

Mimo wielu zalet, które niesie za sobą zakładanie maseczki ochronnej w czasach pandemii, u osób noszących okulary korekcyjne może pojawiać się również pewien irytujący problem - parowanie szkieł spowodowane wydychanym powietrzem. Jak nosić maseczkę ochronną i co zrobić, by szkła okularów nie parowały?  

Zobacz wideo Lekarz radzi jak samemu zrobić maseczkę ochronną

Maseczka ochronna - jak ją nosić, by szkła okularów nie parowały?

Parowanie szkieł okularów podczas noszenia maseczki spowodowane jest wydychanym przez nas powietrzem, które wydostaje się m.in. przez górną krawędź maseczki. Właśnie dlatego, niezwykle istotne jest, by góra maseczki dobrze przylegała do nosa i policzków - można to osiągnąć umieszczając w niej cienki drucik. Dzięki temu ryzyko parowania okularów będzie zminimalizowane.

Jak zapobiec parowaniu szkieł okularów przy noszeniu maseczki ochronnej?

Niestety nie wszystkie maseczki mają możliwość tak idealnego dopasowania do nosa oraz twarzy. Co więcej, nawet idealne dopasowana maseczka ochronna nie daje gwarancji, że okulary nie będą parować. W takiej sytuacji możemy skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które zapobiegają zaparowaniu szkieł. 

 1. Pierwszym z nich jest umycie szkieł okularów w wodzie z mydłem, a następnie ich wysuszenie. Resztki mydła, które pozostaną na powierzchni soczewek, utrudnią powstawanie na nich mgły.
 2. Drugim, równie skutecznym sposobem, jest przetarcie szkieł okularów pianką do golenia. Ten zabieg również uniemożliwi ich parowanie. 
Więcej o:
Komentarze (105)
Co zrobić, by nosząc maseczkę ochronną, szkła okularów nie parowały? Trzy przydatne triki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • misiakers

  Oceniono 133 razy 127

  Jestem po pierwszym wyjściu w maseczce i okularach. I bardziej prawdopodobne jest, że zginę pod kołami samochodu niż na skutek infekcji.

 • Gość: Marta

  Oceniono 61 razy 47

  🤬 nie da się korzystać z maseczki i okularów jednocześnie bo masz wybór: oddychać, czy widzieć. Próbowałam rożne i się po prostu nie da

 • Gość: durna pało

  Oceniono 48 razy 46

  Pozostałości mydła pogarszają właściwości soczewek. A przy okazji - maseczki zakładamy a nie ubieramy.

 • Gość: Asia

  Oceniono 49 razy 39

  Drogi autorze powyższego tekstu, zalet noszenia maseczek nie ma żadnych, są jedynie wady. Maseczki nie chronią przed niczym, a jedynie mogą przyczynić się do rozwijania infekcji. To narzędzie tresury obywateli, nic więcej.

 • carlos512

  Oceniono 22 razy 22

  czekam na kolejny artykuł, który rozwiąże nurtujący wielu problem:
  w jaki sposób palić papierosy bez zdejmowania maseczki?

 • necesse

  Oceniono 22 razy 20

  A po co szkła okularów noszą maseczkę ochronną ???

 • uploadhelski

  Oceniono 25 razy 17

  "Co zrobić, by nosząc maseczkę ochronną, szkła okularów nie parowały?"
  I to jest tytuł artykułu na pierwszej stronie! Doprawdy? Szkła noszą maseczkę?
  Idąc przez park słońce krwawo zachodziło... całkiem podobne

 • kzet69

  Oceniono 14 razy 14

  Najprostszym rozwiązaniem jest podciągnięcie maseczki na tyle wysoko, prawie pod oczy, by dolna krawędź okularów spoczywała na maseczce a nie ponad, wypróbowane przez wiele lat na bloku operacyjnym :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX