Czy w samochodzie obowiązuje maseczka ochronna? Odpowiedź zaskoczy wiele osób

Czy w trakcie podróży samochodem powinniśmy mieć na sobie maseczkę ochronną? To pytanie zadaje sobie obecnie wiele osób. Odpowiedzi na nie udzielił niedawno Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Od 16 kwietnia 2020 roku do odwołania obowiązuje zasada zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To jedno z działań, które ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W związku z tym pojawiają się różne pytania dotyczące obowiązku noszenia maseczek ochronnych. 

Zobacz wideo Dowiedz się, jak zrobić płyn do dezynfekcji w domu:

Maseczki ochronne w samochodzie - nowy obowiązek?

Przypomnijmy treść przepisu, który nakłada na nas obowiązek zakrywania nosa i ust:

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy auto jest przestrzenią publiczną? Jeśli interpretujemy powyższy przepis dosłownie, to w czasie jazdy powinniśmy mieć maseczkę na twarzy, gdyż nie jest to nasze miejsce zamieszkania. 

Maseczka w samochodzie? Minister Zdrowia wyjaśnia

Wątpliwości dotyczące tej kwestii rozwiał w czasie wtorkowej konferencji Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Okazuje się, że brak maseczki ochronnej w trakcie jazdy samochodem nie będzie oznaczało złamania przepisów.

- W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym - wyjaśnił Minister Zdrowia.

Dowiedz się, jak zrobić maseczkę ochronną w domu bez szycia. To bardzo łatwe:

Więcej o: