Modne maski na twarz, czyli o tym co jest teraz trendy

Modne maski na twarz to dziś rozchwytywany dodatek. W związku z obowiązkiem zakrywania nosa i ust, który wszedł w życie 16 kwietnia 2020 roku, każdy z nas musi zaopatrzyć się w takie akcesorium.

Maseczki ochronne wielorazowego użytku - czym kierować się przy wyborze?

Maseczki ochronne prawdopodobnie wpiszą się w naszą codzienność na dłużej. Jest to efektem obowiązku noszenia ich, jaki nałożono na wszystkie osoby przebywające w przestrzeni publicznej. Dodatkowo zewsząd płyną apele o pozostawienie egzemplarzy chirurgicznych do użytku dla służb medycznych. Pozostałym obywatelom natomiast, poleca się zaopatrzyć w maseczki ochronne wielorazowego użytku, które można swobodnie prać i prasować, a następnie wielokrotnie używać. Jest to niezwykle istotne, gdyż nie wiadomo, jak długo potrwa okres, w którym będziemy zobowiązani do zasłaniania dolnej partii twarzy. Dlatego wybierając maseczkę dla siebie i bliskich pamiętajmy:

 • maseczka ochronna wielorazowego użytku powinna być wykonana z materiału, który można poddawać wielokrotnemu praniu w wysokiej temperaturze i prasowaniu; te czynności, nawet często wykonywane nie powinny wpływać negatywnie na jej kształt;
 • maseczka powinna być mocowana na uszach za pomocą gumek, wtedy łatwiej ją zdjąć i lepiej utrzymuje się na twarzy, niż ta mocowana np. troczkami, które trzeba za każdym razem wiązać;
 • maseczka powinna być uszyta z materiału naturalnego, ułatwiającego oddychanie, np. z bawełny, lnu;
 • okrycie na twarz szyte samodzielnie powinno mieć kilka warstw (minimum dwie), aby maksymalnie ograniczało przenikanie naszych wydzielin na zewnątrz, ale jednocześnie pozwalało swobodnie oddychać.

Modne maseczki - jaki wzór wybrać?

Modne maseczki wielorazowe występują obecnie w wielu wzorach i kolorach. Nie jesteś już skazana/skazany na białe lub zielone okrycia, kojarzące się z tymi noszonymi przez medyków. Twoja maska może być dodatkiem na czasie, który będzie się pięknie prezentował, tak jak biżuteria, torebka czy apaszka.

Warto samodzielnie uszyć lub zakupić kilka kolorowych egzemplarzy (przynajmniej dwa), które będą nam pasować do różnych stylizacji. Dla pań idealne będą maseczki w kwiaty, groszki lub inne kolorowe wzory. Panowie częściej decydować się będą zapewne na uszytki jednolite w ciemnej kolorystyce, lub takie o wzorach typowo męskich, jak np. moro czy kotwice.

Chusta na twarz. Czy jest to wystarczająca ochrona?

Chusta na twarz to dobre, tymczasowe rozwiązanie na ochronę twarzy. Ważne jest jednak, aby była wykonana z wystarczająco gęsto-plecionego materiału. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie jest raczej proponowane na krótkie wyjścia. Chustka bowiem może zsuwać się z twarzy. Równie niepraktyczna będzie w okresie wiosenno-letnim, wtedy okręcając nią twarz i szyję będzie nam zwyczajnie zbyt gorąco. Łatwiej będziemy się pocić, a przez to narażać na przewianie. 

Zobacz wideo Jak zrobić płyn do dezynfekcji?

Komin na twarz, czyli o rozwiązaniach tymczasowych

Komin na twarz, podobnie jak chusta, jest raczej rozwiązaniem tymczasowym, kiedy np.

 • nie zdążyliśmy się jeszcze zaopatrzyć w maseczkę wielorazową;
 • skończyły nam się okrycia jednorazowe;
 • mamy wszystkie maski "w praniu".

Komin może zastąpić inne, bardziej profesjonalne nakrycie na twarz, jednak na dłuższą metę jest to rozwiązanie uciążliwe, gdyż może się nam zsuwać z nosa. Na jego niekorzyść działa też fakt, że z dnia na dzień robi się coraz cieplej, więc będzie nam w nim zwyczajnie zbyt duszno.

Jak nosić maseczkę ochronną?

To, jak nosić maseczkę ochronną nie zmienia się bez względu na fakt, czy używamy medycznej jednorazówki, wielorazowej uszytki, komina czy chusty. Wszystkie te tkaniny muszą być przed założeniem na twarz czyste. Na buzię zakładamy je uprzednio umytymi rękami. Materiał musi ściśle przylegać do twarzy, aby zapewnić jej maksymalną izolację. Po założeniu maseczki nie należy jej już dotykać dłońmi. Podobnie w momencie, kiedy chcemy zdjąć okrycie. Wtedy należy:

 1. umyć dokładnie ręce;
 2. chwycić maseczkę za podtrzymujące ją troczki lub gumki i zsunąć z twarzy;
 3. pod żadnym pozorem nie dotykać zewnętrznej strony maski;
 4. maseczkę jednorazową zdezynfekować płynem z alkoholem w sprayu i wyrzucić, a wielorazową odłożyć w miejsce gdzie będzie czekać na pranie.
Więcej o: