Jak dezynfekować maseczki ochronne? Proste sposoby krok po kroku. Plus wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Jak dezynfekować maseczki ochronne wielorazowe? Przede wszystkim należy je regularnie prać. Dezynfekować maseczki zaś można na dwa proste sposoby. Odpowiedź w naszym tekście.

Maseczki ochronne to jeden z najbardziej pożądanych produktów w Polsce już od jakiegoś czasu. Przypominamy, że od ostatniego czwartku, czyli od 16 kwietnia, obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do tego celu można użyć gotowych, kupionych maseczek jednorazowych bądź też wielorazowych. Jesteś w posiadaniu tych drugich? Dowiedz się zatem, jak dezynfekować maseczki ochronne wielorazowe.

Zobacz wideo Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji?

Jak dezynfekować maseczki ochronne? Przede wszystkim należy je prać

Jak dezynfekować maseczki ochronne z bawełny? Spieszymy z odpowiedzią. Takie bawełniane maseczki ochronne wielokrotnego użytku najlepiej jest przede wszystkim prać. Co więcej najlepiej jest to robić po każdym użyciu. Jak zatem prać maseczki ochronne wielorazowe?

Po użyciu maseczki ochronnej należy ją zdjąć (uważaj, aby nie dotykać jej zewnętrznej części) i albo od razu wyprać, albo włożyć do woreczka foliowego, którego nie należy otwierać aż do momentu wyjęcia maseczki bezpośrednio przed praniem. Maseczki ochronne zrobione z bawełny najlepiej prać w temperaturze minimum 60 stopni. Jak długo? Na pewno nie krócej niż 45 minut. Uwaga! Takich maseczek ochronnych wielorazowych nie wolno prać z innymi rzeczami np. ubraniami itp. Należy je prać oddzielnie.

Jak dezynfekować maseczki ochronne?

Maseczki ochronne wielorazowe, wykonane z bawełny, można również dezynfekować. Jak to zrobić? Są na to dwa proste i szybkie sposoby:

  1. wygotować je we wrzącej wodzie,
  2. wyprasować żelazkiem, które ustawiamy na najwyższą temperaturę.

Można również maseczki ochronne dezynfekować przy pomocy standardowych środków antybakteryjnych np. płynów czy żeli (o zawartości alkoholu minimum 70 procent). Wystarczy taką maseczkę ochronną wielorazową dokładnie spryskać płynem dezynfekującym i pozostawić do wyschnięcia.

Maseczki ochronne jednorazowe - jak dezynfekować?

A co z maseczkami ochronnymi jednorazowymi? Czy można je dezynfekować? Nie, odpowiedź brzmi nie. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się one tylko i wyłącznie do jednorazowego użytku. Po użyciu takiej maseczki ochronnej należy ją od razu wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Pamiętaj przy tym, aby nie dotykać jej zewnętrznej części.

Więcej o: