Koronawirus - nowe rozporządzenia. Jakich zasad musimy przestrzegać?

20 kwietnia zmianie uległy niektóre z zasad bezpieczeństwa, które wcześniej wprowadzone zostały z powodu pandemii koronawirusa. Nowe rozporządzenia są pierwszym etapem odmrażania gospodarki zaplanowanym przez polski rząd. Do jakich zaleceń musimy się obecnie stosować, a co zostało zniesione?

Od momentu, kiedy w Polsce zdiagnozowane zostały pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, zaczęto wprowadzać ograniczenia mające na celu zapobieganie gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa. Po ponad miesiącu, w którym obowiązywało nas wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej, polski rząd podjął decyzję o stopniowym znoszeniu obostrzeń i rozmrażaniu gospodarki. Tempo wprowadzania kolejnych etapów będzie zależało od dynamiki nowych zachorowań.

Zobacz wideo Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Koronawirus - nowe rozporządzenia. Jakich zasad musimy przestrzegać?

Mimo stopniowego znoszenia zaostrzeń, w dalszym ciągu obowiązują nas niezmienne zasady bezpieczeństwa, które póki co muszą stać się podstawą "nowej normalności". Są to:

  • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Jak zapowiedział rząd, planowane są cztery etapy znoszenia ograniczeń. Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r.

Koronawirus - nowe rozporządzenia obowiązujące od 20 kwietnia 2020 r.

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Od 20 kwietnia można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy twoja kondycja psychiczna. Przebywać na zewnątrz można jedynie pod warunkiem zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania twarzy. Place zabaw nadal pozostają zamknięte.

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Więcej o: