Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Poznaj stanowisko GIS

Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Ta kwestia zastanawia obecnie wiele osób. Poznaj stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Od 20 kwietnia 2020 roku znowu możemy spacerować po parkach i lasach. W tych miejscach jesteśmy szczególnie narażani na ukąszenia komarów. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym, czy mogą one przenosić koronawirusa? Do tej kwestii odniósł się niedawno Główny Inspektorat Sanitarny.

Zobacz wideo Komary odstrasza... dubstep!

Czy komary przenoszą koronawirusa? Oświadczenie GIS

W związku z częstymi pytaniami dotyczącymi koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny zaczął publikować na swoich profilach w mediach społecznościowych grafiki informacyjne. Możemy dowiedzieć się z nich m.in. jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę ochronną oraz jak skutecznie myć ręce. 

Czy wiesz, że w trakcie spaceru w lesie nie musisz mieć na sobie maseczki ochronnej? Poznaj także inne sytuacje, kiedy nie jest to konieczne:

Kolejna często powtarzająca się w pytaniach kwestia to komary i koronawirus. Czy przez ich ukąszenie możemy zakazić się chorobą? Okazuje się, że nie jest to możliwe.

Stawonogi, jak komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesionym do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów

- dowiadujemy się infografiki Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

 

Przeczytaj także:

Więcej o: