Gdzie wyrzucać maseczki ochronne i rękawiczki? Prawdopodobnie robisz to źle

Panująca na świecie pandemia koronawirusa spowodowała, że maseczki ochronne oraz rękawiczki towarzyszą nam każdego dnia. Co za tym idzie generujemy śmieci, które powinny trafiać do odpowiednich pojemników. Sprawdź, czy wyrzucasz jednorazowe maseczki i rękawiczki we właściwy sposób.

16 kwietnia w Polsce został w Polsce wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach użytku publicznego. Prawdopodobnie maseczki, a także rękawiczki pozostaną w naszym codziennym funkcjonowaniu przez jakiś czas, gdyż pomagają ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rodzajów maseczek jest naprawdę wiele - jedni noszą te wielokrotnego użytku kupione lub zrobione samodzielnie w domu i regularnie piorą je i odkażają, inni natomiast preferują maseczki jednorazowe i po jednym założeniu wolą wyrzucić zużytą maseczkę, a także rękawiczki do kosza. Jednak do jakiego pojemnika należy je wrzucać? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Jak nie nosić maseczek ochronnych?

Gdzie wyrzucać jednorazowe maseczki ochronne oraz rękawiczki? 

Może się wydawać, że jednorazowe maseczki ochronne oraz gumowe rękawiczki, ze względu na swój materiał, powinny trafić do żółtego pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych. Nic bardziej mylnego! Zarówno rękawiczki, jak i maseczki powinny trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Należy również pamiętać, by wychodząc np. ze sklepu i zdejmując rękawiczki, nie wyrzucać ich do otwartego kosza na śmieci znajdującego się przy chodniku, gdyż te bardzo często są później wyciągane przez ptaki, co może być ryzykiem przenoszenia wirusa.

Szczególną ostrożność powinny także zachować osoby poddane kwarantannie, które przed wyrzuceniem maseczki ochronnej czy rękawiczek powinny umieścić je w szczelnie zamkniętym worku foliowym i dopiero potem wyrzucić.

Więcej o: