Przyłbica zamiast maseczki - czy można używać? Jest odpowiedź ministra zdrowia

Czy zamiast maseczki ochronnej można używać przyłbicy? Na to pytanie odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas środowej konferencji.

Przyłbica zamiast maseczki - to pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób. Przypominamy, że od 16 kwietnia 2020 roku aż do odwołania obowiązuje zasada zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej, czyli np. na ulicach, w komunikacji miejskiej, w sklepach, a także w placówkach użytku publicznego: urzędach czy sądach. Ma to na celu m.in. ochronę przed roznoszeniem koronawirusa przez osoby, które tę chorobę przechodzą bezobjawowo. Maseczek ochronnych nie muszą przy tym nosić m.in.: dzieci do lat 4, księża podczas obrzędów liturgicznych, a także funkcjonariusze służb mundurowych.

Zobacz wideo Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji?

Przyłbica zamiast maseczki - czy można używać? Jest odpowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

W związku z wymogiem zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych wiele osób zaopatrzyło się w jednorazowe bądź też wielorazowe maseczki ochronne. Niektórzy zaś swoje nosy i usta zasłaniają np. chustami, szalikami czy apaszkami. Część zadaje sobie pytanie, czy zamiast maseczki ochronnej można używać przyłbice. Na środowej konferencji pojawiła się odpowiedź ministra zdrowia na to właśnie pytanie.

W środę, 29.04, odbyła się konferencja prasowa, która dotyczyła wprowadzenia w Polsce drugiego etapu łagodzenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Oprócz premiera, Mateusza Morawieckiego na konferencji pojawił się również minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Podczas środowej konferencji minister zdrowia został zapytany o to, czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki ochronnej. Łukasz Szumowski odpowiedział, że można stosować je zamiennie. Przyłbice to bowiem dobre rozwiązanie np. dla osób, które noszą okulary i kiedy chodzą w maseczkach ochronnych, to parują im szkła.

Minister zdrowia apeluje o zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych

Minister zdrowia zwrócił przy tym uwagę, aby przestrzegać zasady zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych:

Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm.

Przyłbice zamiast maseczek ochronnych - dla kogo?

Przyłbice zamiast maseczek ochronnych to dobre rozwiązanie dla osób, które chodzą w okularach. Niestety szkła potrafią parować, jeśli nosimy maseczki. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą być w tym przypadku przyłbice.

Przyłbice wskazane są również w przypadku osób, które w czasie wykonania swojej pracy, są bardziej narażone na zakażenie. Są to m.in.: pracownicy sklepów oraz służby zdrowia.

Więcej o: