Do kiedy nosimy maseczki ochronne? Nie mamy dobrych informacji

Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki ochronne? Na ten moment nie ma jeszcze jednej, konkretnej i ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Są jednak pewne przewidywania.

Do kiedy nosimy maseczki ochronne - zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie. Przypominamy, że od 16 kwietnia 2020 roku aż do odwołania obowiązuje zasada zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej, czyli np. na ulicach, w komunikacji miejskiej, w sklepach, a także w placówkach użytku publicznego: urzędach czy sądach. Ma to na celu m.in. ochronę przed roznoszeniem koronawirusa przez osoby, które tę chorobę przechodzą bezobjawowo. Maseczek ochronnych nie muszą przy tym nosić m.in.: dzieci do lat 4, księża podczas obrzędów liturgicznych, a także funkcjonariusze służb mundurowych.

Zobacz wideo Jak samodzielnie przygotować płyn dezynfekujący?

Do kiedy nosimy maseczki ochronne?

Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki ochronne na twarz? Na ten moment niestety, ale wciąż nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma żadnych konkretnych informacji odnośnie terminu obowiązkowego noszenia maseczek (lub po prostu zasłaniania ust i nosa) w miejscach publicznych.

Jakiś czas temu minister zdrowia, Łukasz Szumowski, powiedział na jednej z konferencji prasowych, że noszenie maseczek ochronnych na twarzy może być obowiązkowe aż do momentu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Czyli nieprędko.

Kilka dni temu minister zdrowia zwracał również uwagę, aby przestrzegać zasady zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych:

Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm.

Maseczki ochronne na twarz, chusty, przyłbice - czym zakrywać usta i nos?

W związku z wymogiem zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych wiele osób zaopatrzyło się w jednorazowe bądź też wielorazowe maseczki ochronne. Niektórzy zaś swoje nosy i usta zasłaniają np. chustami, szalikami czy apaszkami. Dozwolone jest również używanie zamiast maseczki ochronnej przyłbicy. Więcej na ten temat:

Maseczki ochronne wielorazowe - jak dezynfekować?

Przypominamy, że maseczki ochronne, aby dobrze spełniały swoją funkcję, należy regularnie prać i dezynfekować. Jak zatem prać maseczki ochronne wielorazowe? Po użyciu maseczki ochronnej należy ją zdjąć (uważaj, aby nie dotykać jej zewnętrznej części) i albo od razu wyprać, albo włożyć do woreczka foliowego, którego nie należy otwierać aż do momentu wyjęcia maseczki bezpośrednio przed praniem. Maseczki ochronne zrobione z bawełny najlepiej prać w temperaturze minimum 60 stopni. Jak długo? Na pewno nie krócej niż 45 minut. Uwaga! Takich maseczek ochronnych wielorazowych nie wolno prać z innymi rzeczami np. ubraniami itp. Należy je prać oddzielnie.

Maseczki ochronne wielorazowe można dezynfekować na dwa główne i proste sposoby:

  1. wygotować je we wrzącej wodzie,
  2. wyprasować żelazkiem, które ustawiamy na najwyższą temperaturę.
Więcej o: