Otwarcie galerii koronawirus - niektóre sklepy nadal zamknięte. Jakie zasady obowiązują podczas zakupów?

4 maja wszedł w życie drugi etap - zaplanowanego przez rząd - odmrażania gospodarki. Jednym z głównych punktów tego etapu jest otwarcie galerii handlowych, w których ponownie możemy zrobić zakupy. Jak się okazuje, nie wszystkie sklepy zostały otwarte, a w galeriach handlowych obowiązują obecnie szczególne zasady.

Po siedmiu tygodniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, galerie handlowe ponownie zostały otwarte. Wiąże się to z wprowadzeniem drugiego etapu odmrożenia polskiej gospodarki, który obowiązuje od 4 maja. Otwarcie galerii nie oznacza jednak, że funkcjonować będą one od razu na takich samych zasadach, co przed pandemią. Nadal bowiem zamknięte pozostają strefy z jedzeniem, kina, siłownie, place zabaw czy kręgielnie. 

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Otwarcie galerii koronawirus - jakie zasady obowiązują podczas zakupów?

Wybierając się do galerii na zakupy musimy pamiętać o nowych zasadach, które obowiązują każdego klienta. Do galerii handlowej mogą wejść jedynie osoby w maseczce ochronnej, a zaraz po przejściu przez drzwi wejściowe każdy zobligowany jest do zdezynfekowania rąk. Ponadto należy zachowywać między sobą odpowiedni odstęp, a na terenie galerii oraz w poszczególnych sklepach może przebywać określona liczba osób - jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. 

Otwarcie galerii koronawirus - niektóre sklepy nadal pozostają zamknięte

Mimo otwarcia galerii handlowych, niestety nie wszystkie sklepy zdecydowały się na otwarcie swoich lokali. Polska spółka LPP będąca właścicielem takich marek jak Reserved, Mohito, Cropp czy House nie zdecydowała się na ponowne uruchomienie wszystkich sklepów w galeriach handlowych. Jak dowiadujemy się z komunikatu firmy LPP, odstąpili oni od część umów najmu, których warunki - zdaniem spółki - są nieadekwatne do sytuacji firm dotkniętych kryzysem przez epidemię koronawirusa.  Portal Business Insider podaje, że w poniedziałek (4 maja) otwartych było jedynie 32 z 207 sklepów Reserved w całej Polsce. Podobna sytuacja dotyczy sklepów House - ze 190 salonów tylko otwartych było tylko 32. Otwarto także 53 ze 162 sklepów Sinsay i 24 ze 150 sklepów Mohito.

Więcej o: