Przez pandemię zapomnieliśmy o kleszczach. Sanepid ostrzega: Ukłucie nie boli

Kleszcze są już aktywne. Pajęczaki te stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych. - Po powrocie ze spaceru dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli - przypomina GIS.

Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa Polacy tłumnie zaczęli korzystać z uroków przyrody. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o tym, by w czasie spacerów do lasów czy parków zachować szczególną ostrożność w związku z pojawieniem się w nich kleszczy.

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko bolerioza. Ta dziewczynka po ukłuciu nie mogła chodzić:

Kleszcza są już aktywne

GIS przypomina w komunikacie o tym, że ukłucia kleszczy są z reguły bezbolesne, dlatego zawsze po powrocie do domu ze spaceru powinniśmy dokładnie oglądać swoje ciało. Pajęczaki te możemy znaleźć zazwyczaj tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. To m.in. ręce, nogi, zgięcia stawów, pachwiny, fałdy skórne. Kleszcze pojawiają się także na głowie - zwłaszcza na granicy włosów i za uszami.

Urząd przypomina o tym, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Z tego powodu regularnie powinniśmy oglądać dokładnie nasze psy i koty. 

Choroby odkleszczowe 

Do chorób przenoszonych przez kleszcze w Polsce należą m.in. borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jednym z bardziej powszechnych objawów boreliozy jest rumień, który może pojawić się nawet po kilku tygodniach od ukłucia. Nie ma jeszcze skutecznej szczepionki, która chroni przed tą chorobą. 

Natomiast kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która może wiązać się z powikłaniami neurologicznymi. Skuteczną ochroną przed nią jest szczepionka. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Wybierając się na spacer, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Zalecane są długie rękawy, długie spodnie, zakryte buty i nakrycie głowy (na przykład kapelusz).
  • Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj swoje ciało. Nie zapominaj także o tym, by obejrzeć ciało dziecka, jeśli było z tobą na spacerze.
  • Obejrzyj także skórę, spód łap i dziąsła swojego pupila.
  • Nie smaruj miejsca ukłucia tłuszczem czy benzyną. Nie wykręcaj kleszcza ani nie wyciskaj. O tym, jak bezpiecznie usunąć kleszcza, dowiesz się z naszego poradnika >>

Przeczytaj także: 

Więcej o: