Do kiedy maseczki ochronne będą obowiązkowe? Są nowe informacje

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Na ten moment nie ma jeszcze jednej, konkretnej i ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Są jednak pewne przewidywania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Do kiedy maseczki ochronne będą obowiązkowe? Takie pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób. Przypominamy, że od ponad miesiąca, a dokładnie od 16 kwietnia 2020 roku aż do odwołania obowiązuje zasada zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej, czyli np. na ulicach, w komunikacji miejskiej, w sklepach, a także w placówkach użytku publicznego: urzędach czy sądach. Ma to na celu m.in. ochronę przed roznoszeniem koronawirusa przez osoby, które tę chorobę przechodzą bezobjawowo. Maseczek ochronnych nie muszą przy tym nosić m.in.: dzieci do lat 4, księża podczas obrzędów liturgicznych, a także funkcjonariusze służb mundurowych.

Zobacz wideo Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji?

Do kiedy maseczki ochronne będą obowiązkowe?

Do kiedy nosimy maseczki ochronne? Na ten moment nie ma jeszcze ostatecznych, konkretnych decyzji. Jakiś czas temu zaś minister zdrowia, Łukasz Szumowski, powiedział na jednej z konferencji prasowych, że noszenie maseczek ochronnych na twarzy może być obowiązkowe aż do momentu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Czyli nieprędko.

Do kiedy maseczki ochronne będą obowiązkowe? Nowe informacje

Ostatnio, wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni może nastąpić złagodzenie obowiązku zakrywania nosa i ust. Podkreślamy przy tym, że chodzi o poluzowanie tego nakazu, a nie zniesienie.

Sławomir Gadomski podkreślił przy tym, że na ostateczną decyzję wpływ będą miały dane i statystyki na temat skali zakażeń koronawirusem w Polsce. Dodał również, że złagodzenie obowiązku zakrywania nosa i ust dotyczyć będzie wybranych województw lub powiatów. Ponadto poluzowanie tego nakazu ma dotyczyć przestrzeni na świeżym powietrzu, a nie tych zamkniętych takich jak np. sklepy, środki komunikacji, galerie handlowe, salony fryzjerskie czy kosmetyczne.

Więcej o: