Maseczka w pociągu - jakie obowiązują zasady? Wiele osób popełnia błąd

Czy w czasie podróży pociągiem musimy mieć na sobie maseczkę ochronną? Jakie zasady obowiązują w sklepach? O czym jeszcze należy pamiętać po 30 maja? Podpowiadamy.

Od soboty 30 maja częściowo został zniesiony obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie musimy mieć ich na sobie już m.in. w czasie spacerów na świeżym powietrzu. Wiele osób zastanawia kwestia, jakie zasady obowiązują w czasie podróży pociągiem, czy robienia zakupów

Zobacz wideo Maseczka ochronna - nie popełniaj tych błędów:

Maseczka w pociągu - jakie są zasady?

27 maja odbyła się konferencja ministra zdrowia i premiera. W jej trakcie ogłoszono zmiany dotyczące zasad obowiązujących w Polsce od połowy kwietnia. Częściowo został zniesiony obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. 

Nie oznacza to jednak, że w pełni wracamy do stany sprzed epidemii. - W przestrzeniach ogólnodostępnych będzie obowiązywała zasada dwumetrowego dystansu - powiedział w czasie środowej konferencji Mateusz Morawiecki. 

Poza tym zasady wprowadzone w połowie kwietnia nadal dotyczą zbiorowego transportu publicznego, czyli m.in. pociągów. Dlatego podróżni powinni mieć zasłonięte nos i usta. - Dotyczy to także osób przebywających na dworcach, peronach oraz podróżujących pociągami. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika - dowiadujmy się ze strony PKP. 

Maseczka w sklepie: zasady

Podobne zasady obowiązują także w sklepach. W czasie zakupów musimy mieć zasłonięte usta i nos. - W sklepie, środkach komunikacji miejskiej, kościołach, czy kinach, maseczki nadal będą obowiązywały - powiedział w czasie środowej konferencji Mateusz Morawiecki. 

Przeczytaj także:

Więcej o: