Zakaz wychodzenia z domu dla seniorów. Co oznacza? Kogo dotyczy?

Zakaz wychodzenia z domu dla seniorów to kolejny ze środków zapobiegawczych, który wprowadza rząd wobec lawinowo rosnącej ilości zakażeń koronawirusem. Kogo dotyczy? Co trzeba o nim wiedzieć?

Zakaz wychodzenia: seniorzy pozostaną w domu

Zakaz wychodzenia seniorów poza miejsce zamieszkania to kolejne z obostrzeń, na które decyduje się rząd. O takim zarządzeniu poinformował w czasie konferencji prasowej 23 października 2020 Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawicki. Jak zwrócono uwagę, seniorzy stanowią szczególną grupę ryzyka, jeśli chodzi o COVID-19 - przeważającą większość zmarłych z powodu tej choroby stanowią właśnie osoby 70+. Dlatego też działania władz mają na celu maksymalne ograniczenie aktywności osób zagrożonych, przy jednoczesnym zapewnieniu im niezbędnych do funkcjonowania środków (żywność, środki czystości, leki itp.). Koordynacją pomocy dla seniorów zajmować się będzie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zakaz wychodzenia z domu: kogo obowiązuje?

Zakaz wychodzenia z domu obejmuje osoby w wieku powyżej 70. roku życia. Jednocześnie wskazane zostały wyjątki od tej reguły. Dotyczą one:

  • wyjść związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych
  • wyjść związanych z koniecznością zaspokojenia niezbędnych potrzeb życia codziennego
  • wyjść związanych ze sprawowaniem kultu religijnego.

Koronawirus. Nowe obostrzenia w PolsceKoronawirus. Nowe obostrzenia w Polsce Fot. Twitter Kancelarii Premiera RP

Zakaz wychodzenia z domu 70+: infolinia dla seniorów

Podczas konferencji Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg opowiedziała także o programie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, w ramach którego uruchomione zostały  specjalna infolinia oraz serwis internetowy dla osób 70+. Te osoby, które nie mają krewnych ani znajomych, którzy byliby w stanie pomóc im z załatwieniem różnego rodzaju kwestii poza domem, mogą zgłosić potrzebę otrzymania takiej pomocy na bezpłatnej infolinii. Szeroka sieć wolontariuszy i pracowników opieki społecznej będzie zajmowała się dostarczeniem im niezbędnych do normalnego funkcjonowania środków oraz będzie udzielać wszelkiej niezbędnej w obecnej sytuacji pomocy. 

Bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów to 22 505 11 11. Jak wskazuje rząd, mogą oni poprosić m.in. o pomoc w zrobieniu zakupów i dostarczeniu ich do domu - wówczas senior pokrywa jedynie koszt zakupów.

Zobacz też: Czy ból gardła to objaw koronawirusa?

Zobacz wideo Obostrzenia obowiązują od soboty 24 października
Więcej o: