Nowe obostrzenia po świętach. Rząd zapowiedział m.in. zamknięcie stoków i galerii handlowych

Minister zdrowia - Adam Niedzielski - podczas czwartkowej konferencji zapowiedział wprowadzenie po świętach nowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostaną m.in. galerie handlowe oraz stoki narciarskie.

Już podczas wtorkowej konferencji, minister zdrowia zapowiedział zaostrzenie ograniczeń. Ma to zapobiec trzeciej fali zachorowań, do której mogłyby przyczynić się wyjazdy w okresie Sylwestra oraz ferii zimowych.

Jeśli mówimy o obostrzeniach, trzeba mieć na uwadze, że okres Sylwestra, okres ferii zimowych, to są kluczowe momenty, które będą skutkowały ewentualną trzecią falą pandemii

- powiedział Adam Niedzielski.

W czwartek, 17 grudnia odbyła się kolejna konferencja, na której minister Adam Niedzielski poinformował o obostrzeniach, które wejdą w życie tuż po świętach i będą obowiązywać przynajmniej do 17 stycznia.

Zobacz wideo Hotelarze szukają furtek w obostrzeniach

Obostrzenia w sklepach i galeriach handlowych

Od 28 grudnia ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe. Funkcjonować będą jedynie sklepy z asortymentem pierwszej potrzeby. W sklepach wprowadzone zostaną ograniczenia do jednej osoby na 15 mkw. 

Nowe obostrzenia. Stoki narciarskie zamknięte do 17 stycznia

Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte będą również stoki narciarskie. W ten sposób rząd chce wyeliminować wyjazdy najgorętszym święteczno-sylwestrowym okresie oraz w trakcie ferii zimowych.

Surowsze restrykcje w kwestii hoteli

Ograniczona zostanie również możliwość nocowania w hotelach ze względu na "podróż służbową". Hotele będą swobodnie dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem pozostają również hotele pracownicze.

Ograniczenie przemieszczania dzieci i młodzieży

Rząd zdecydował się wprowadzić również ograniczenia w poruszaniu się dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia - nie mogą się oni poruszać bez opiekuna między 8:00 a 16:00, wyjątkiem są półkolonie. W Sylwestra natomiast postanowiono wprowadzić "godzinę policyjną". 31 grudnia ograniczenia będą obowiązywać od 19:00 do 6:00 rano następnego dnia.

-Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników - apeluje rada ministrów.

Rząd nie planuje natomiast ograniczeń dot. przemieszczania się w czasie Bożego Narodzenia. Co ciekawe, nie wprowadzono również żadnych dodatkowych restrykcji w sprawie kościoła. 

Więcej o: