Konferencja premiera w sprawie nowych obostrzeń. Minister zdrowia zapowiada zmiany."Idziemy w kierunku ograniczenia ruchu na południowej granicy"

W środę, 24 lutego 2021, odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca wprowadzenia nowych obostrzeń. Rząd przedstawi szczegółowy plan kolejnych kroków podjętych przez państwo w walce z pandemią COVID-19. O której konferencja premiera?

Obecnie wciąż żyjemy na zasadach przeciwcovidowych wprowadzonych przez rząd 12 lutego. Zgodnie z ich założeniem, działalność mogły wznowić galerie handlowe, kina, teatry, baseny oraz stoki narciarskie. Ograniczone działanie zostało również przywrócone pensjonatom i hotelom. Zasady te wprowadzono i zatwierdzono jako prawomocne do 28 lutego. Dziś rząd po raz kolejny ma poinformować  obywateli o swoich dalszych krokach w walce z pandemią. Kiedy i gdzie będziemy mogli pooglądać konferencję?

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

Konferencja rządu w sprawie obostrzeń. Kiedy i gdzie będziemy mogli ją oglądać?

Dokładna godzina konferencji nie jest znana. Najprawdopodobniej odbędzie się około godziny 15:00, jednak konkrety nie zostały jeszcze potwierdzone przez Centrum Informacyjne Rządu. Z racji tego, że ostatnio wprowadzone obostrzenia zostały uprawomocnione jedynie na dwa tygodnie, nowe kroki powinniśmy poznać odpowiednio wcześniej. Przebieg konferencji  będziemy mogli śledzić podczas transmisji stacji informacyjnych, tj. TVPInfo, TVN24, Polsat News oraz online, na fanpag’u Kancelarii Premiera i YouTubie.

Zmiany w obostrzeniach. Czego będą dotyczyć?

Zgodnie z wypowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego w TVP Info, zmiany w obostrzeniach mogą dotyczyć regionalizacji ich obowiązywania: 

Te dzisiejsze wyniki wymagają jeszcze raz przyjrzenia się, co powinniśmy ostatecznie zadecydować. Ale idziemy w tym kierunku, który już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia  ruchu na południowej granicy Polski, ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji. Będziemy chcieli też dokonać formalnie tej zmiany związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust, jako zamiennika maseczki

Jak zapowiada także szef KPRM, Michał Dworczyk, zmiany najprawdopodobniej będą dotyczyły również zmian w zakresie noszenia maseczek i przyłbic.

- Według mojej wiedzy to będzie funkcjonowało na zasadzie pewnego zalecenia, a nie obowiązującego prawa. Jeśli chodzi o typ maseczki, to nie będzie obowiązku noszenia określonego typu maseczki, będą raczej zalecenia (...) Jeżeli chodzi o przyłbice czy zakrywanie twarzy szalikiem lub arafatką, to zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia nastąpią zmiany. Będziemy musieli wszyscy nosić maseczki - zapowiedział.

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawiło się także uaktualnione rozporządzenie, zakładające ustanowienie nowych ograniczeń związanych z przebywaniem na kwarantannie. Zgodnie z nim, z kwarantanny będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID – 19 wprowadzonej przez UE  oraz pojedyncze grupy obywateli.

Więcej o: