Obostrzenia. Adam Niedzielski: Przyłbicę będzie trzeba zastąpić noszeniem maseczki

Minister zdrowia Adam Niedzielski opowiedział o nowych obostrzeniach. Najwięcej restrykcji zostało wprowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim. Zmiany obostrzeń dotyczą także zasłaniania nosa i ust. Czym teraz będziemy mogli zasłaniać nos i usta? Od kiedy nie będzie można nosić przyłbicy?

W środę 24 lutego podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w przepisach dotyczących zasłaniania nosa i ust. Tym razem minister zdrowia brał udział zdalnie w konferencji z uwagi na kwarantannę. Od soboty 27 lutego obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Zabronione zostało używanie przyłbic, kominów, szalików i innych zasłon. 

Przed nami czas rozwoju pandemii. Czas rozwoju trzeciej fali
Chcemy dokonać pewnej zmiany, jeśli chodzi o stosowanie maseczek. Do tej pory w regulacjach mieliśmy dopuszczoną możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi takimi zamiennikami. W tej chwili chcemy zrezygnować z tej możliwości zastępowania. W przypadku przyłbic nie oznacza to całkowitego zakazu ich stosowania, tylko oznacza, że mogą być stosowane dodatkowo oprócz maseczki.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 27 lutego. 

Przyłbica może chronić, ale dodatkowo. Eksperci już rok temu mówili o wyższej skuteczności maseczek

Od zeszłego tygodnia mówi się o zmianach dotyczących noszenia maseczek. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że szaliki i przyłbice są mniej skutecznym środkiem ochrony niż maseczka chirurgiczna lub maski FFP2 lub FFP3. Zmianę podejścia rządu krytykowali eksperci, którzy już od dawna zwracali uwagę, że przyłbice i inne zasłony twarzy są znacznie gorszym środkiem ochrony. 

Przyłbica może być teraz stosowana jako ochrona dodatkowa. Adam Niedzielski zwraca uwagę, że przyłbica chroni oczy, dlatego nie będzie całkowicie zabroniona. Należy jej jednak używać wraz z maseczką. 

Regionalizacja obostrzeń. Ograniczenia w województwie warmińsko-mazurskim

Rząd wprowadza także regionalizację obostrzeń. W regionach, w których sytuacja jest najtrudniejsza, będą cofane regulacje, które obowiązują od dwóch tygodni. W związku z wysokim wzrostem zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim zamknięto znowu hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny i korty tenisowe. Nauczanie znowu będzie odbywać się tam tylko w trybie zdalnym.

Nowe obostrzenia. Zmiany dotyczą przekraczania granic

Rząd wprowadził także ustalenia dotyczące przekraczania granic. Osoby przyjeżdzające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. Swobodnie będą mogły wjeżdżać wyłącznie osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa. Jeśli ktoś takiego testu nie będzie miał, to niezależnie od tego, w jaki sposób przyjedzie do Polski, będzie musiał poddać się kwarantannie. Z kwarantanny zwolnieni są uczniowie oraz ich opiekunowie oraz osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki.

DDMA+W - co to jest? 

Minister Adam Niedzielski wspomniał także o stosowaniu zasady bezpieczeństwa DDMA+W. Czym jest? Mówi o zachowaniu dystansu, dezynfekcji, noszeniu maseczki i stosowaniu rządowej aplikacji. Dodany teraz został do niej element “W” oznaczający wietrzenie pomieszczeń.

DDMA+WDDMA+W screen/youtube

Więcej o: