W czwartek 25 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 34 tysiącach nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 520 chorych, natomiast wyzdrowiało 15 tysięcy osób. Niestety, coraz więcej zakażonych osób wymaga hospitalizacji. O 83 wzrosła liczba zajętych respiratorów, a o 607 liczba zajętych łóżek przeznaczona pacjentom z COVID-19. Obecnie zajętych jest już łącznie 2 620 respiratorów (75 proc.) i 27 118 łóżek (74 proc.). Ta niepokojąco rosnąca liczba zakażeń spowodowała, że rząd zdecydował się na czas Wielkanocy wprowadzić kolejne obostrzenia. Jak zapowiedział w środę Mateusz Morawiecki, restrykcje będą obowiązywały przez dwa tygodnie: zaczną się tydzień przed Wielkanocą, a skończą się tydzień po niej.
Mam nadzieję, że to doprowadzi nie tylko do zmniejszenia hospitalizacji, ale też do zduszenia tej trzeciej fali, z którą się dzisiaj mierzymy
- powiedział.
W czwartek 25 marca odbyła się konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia, podczas której ogłoszono nowe restrykcje w związku z rosnącą liczbą zakażeń trzeciej fali koronawirusa. Rząd podjął decyzję, że od 27 marca zamknięte zostaną m.in. wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, a także żłobki i przedszkola. Wyjątkiem są dzieci medyków oraz służb mundurowych. Oprócz tego w placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował również, by święta spędzić w wąskim gronie.
Co natomiast z salonami fryzjerskimi oraz kosmetycznymi? Zgodnie z tym, co powiedział podczas konferencji Adam Niedzielski, funkcjonowanie zarówno salonów fryzjerskich, jak i kosmetycznych również zostaje zawieszone. Nowe obostrzenia wejdą w życie w sobotę 27 marca i obowiązywać będą przez dwa tygodnie, czyli do 9 kwietnia.
Przypomnijmy, że 31 marca ubiegłego roku Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych. Wznowiły one swoją działalność dopiero 18 maja 2020 roku. Od tego czasu salony tego typu pracowały w rygorze sanitarnym. Do jego najważniejszych zasad należało m.in. świadczenie usług w maseczkach ochronnych i rękawiczkach, zakaz używania oraz wyjmowania telefonów komórkowych, zachowanie 1,5 metra długości między stanowiskami pracy, a także dokładne sprzątanie i dezynfekcja powierzchni dotykowych, na których przebywał klient.