Skrócenie izolacji. Czekają nas zupełnie nowe zasady. Kwarantanna też do zmiany? "nie wykluczamy"

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 24 404 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Oznacza to, że liczba pacjentów zarażonych COVID-19 wciąż wzrasta. W związku z tym zapowiadają się zmiany w dotychczasowych zasadach kwarantanny. Skrócenie izolacji to jedna z propozycji przedstawionych przez rzecznika MZ.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

W Polsce pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto 4 marca 2020 roku. Od tamtej pory potwierdzono w naszym kraju łącznie 5 188 184 przypadków, przy czym 106 607 osoby zmarły. Niestety kolejna fala wciąż trwa i biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę przybywających pacjentów, nie możemy w najbliższym czasie spodziewać się uspokojenia sytuacji epidemiologicznej. MZ planuje w związku z tym zmiany w dotychczasowych zasadach izolacji. 

Ministerstwo Zdrowia zbiera sztab kryzysowy. Zapowiadane są zmiany 

W poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał informację, że wkrótce możemy spodziewać się zmian. Jedną z nich ma być zmniejszenie bazy łóżek przeznaczonych dla osób zarażonych COVID-19 na rzecz pacjentów z innymi schorzeniami.

MZ przedstawi wkrótce nowe zasady izolacji 2022. Na ten moment wykluczona zostanie jednak krótsza kwarantanna 

Chcielibyśmy w środę ogłosić decyzję o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli, którzy chorują w naszym kraju — przekazał Wojciech Andrusiewicz.

Taka decyzja ma wynikać, chociażby z faktu, jak szybko wyklucza się osoby z rynku pracy, co niestety odbija się negatywnie na gospodarce. Kwestie czasu obowiązywania kwarantanny pozostaną na ten moment bez zmian: 

Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni

Ile wynosi kwarantanna w Polsce obecnie?

Należy wziąć pod uwagę, że izolacja a kwarantanna to dwa odmienne pojęcia. Izolacja dotyczy osób z pozytywnym wynikiem na COVID-19, a kwarantannie podlegają osoby podejrzane o zakażenie wirusem. Na chwilę obecną okres kwarantanny wygląda następująco: 

  • 10 dni — jeśli została nałożona 24 stycznia lub wcześniej,
  • jeśli 25 stycznia lub później – to 7 dni przy kontakcie z osobą zakażoną lub wystawionym skierowaniem na test; 10 dni wracając z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji; 14 dni wracając z spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji. 

Koniec izolacji następuje: 

  • jeśli występują objawy – 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
  • jeśli nie ma objawów – 10 dni od uzyskania wyniku dodatniego. 
Więcej o: