Od kiedy nie trzeba maseczek w Polsce? Minister Niedzielski o wstępnych terminach luzowania obostrzeń

Trwa piąta fala pandemii koronawirusa, jednak zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego możemy mówić o spadkowej liczbie zakażeń. W związku z tym rząd nie wyklucza w najbliższym czasie luzowania restrykcji. Padły zapowiedzi także odnośnie obowiązku noszenia maseczek w Polsce.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

W środę 9 lutego resort zdrowia przekazał informację o 46 872 nowych przypadkach koronawirusa i 310 zgonach osób chorych na COVID-19. Jest to spadek o ponad 16 proc. tydzień do tygodnia. Minister Zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że być może to początek końca pandemii, a w związku z tym już niedługo będzie można myśleć o luzowaniu obowiązujących obostrzeń. 

Niedługo mogą zostać poluzowane obostrzenia COVID. Polska bez restrykcji nie wcześniej niż w marcu

Wypowiedzi ministra Niedzielskiego dla "Faktu" wzbudziły w niemałe zainteresowanie. Padły w nich bowiem deklaracje, które dają nadzieję na to, że wkrótce w Polsce może dojść do stopniowego znoszenia obostrzeń: 

Myślę, że w perspektywie miesiąca — bo przewidujemy, że ta piata fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni — na pewno będę rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego

Według ministra jest to efekt poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce, gdyż nie mamy do czynienia z tak dużą liczbą hospitalizacji, jak w poprzednich falach. Niedzielski podkreślił w tym aspekcie dużą rolę szczepień, co ma pozwolić na stopniowy powrót do normalności. 

Kiedy zniesienie maseczek? Wkrótce mogą pozostać jedynie jako rekomendacja

Minister został zapytany także o to, czy w luzowaniu obostrzeń uwzględnione zostanie odchodzenie od obowiązkowego noszenia maseczek

Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji.

Kto obecnie jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczek? 

Obecnie nie wszyscy są zmuszeni do noszenia maseczek. Wśród osób zwolnionych z tego obowiązku znajdują się m.in.: 

  • dzieci do 5 lat, 
  • osoby z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust, lub nosa, 
  • kierowcy transportu publicznego, jeśli są odgrodzeni od pasażerów,
  • kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z osobami wspólnie zamieszkującymi, lub z dzieckiem do lat 5,
  • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe
  • duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych
  • osoby siedzące przy stoliku w restauracji. 
Więcej o: