Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W środę 9 lutego odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której zostały ogłoszone nowe decyzje rządu. Sam minister zaznaczył, że jest optymistą, a pandemia koronawirusa w Polsce jego zdaniem zmierza ku końcowi. Można więc się spodziewać, że jest to zapewne dopiero początek luzowania dotychczasowych obostrzeń.
Od piątku 11 lutego w życie weszły dwie istotne zmiany. Jedna z nich dotyczy tzw. kwarantanny z kontaktu, która została zlikwidowana. Oznacza to, że kontakt z osobą zarażoną nie będzie nakładał na nas automatycznie kwarantanny. Unikanie kontaktu z innymi zostaje jako forma zalecenia.
Modyfikacjom uległa również kwarantanna wjazdowa. Niezależnie od kierunku przylotu lub przyjazdu do Polski będzie ona trwała co do zasady 7 dni dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID. Istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny pod warunkiem wykonania w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy testu na obecność koronawirusa. Wykonać go mogą osoby niezaszczepione przyjeżdżające z: państw należących do strefy Schengen, UE, Andory, Monako, San Marino, Państwa Watykańskiego lub Turcji.
Co istotne, samo posiadanie paszportu covidowego w przypadku osób przyjeżdżających spoza UE i Schegen nie będzie wystarczające do zwolnienia z kwarantanny. Muszą one dodatkowo okazać negatywny wynik wykonanego od 24 h przed lub do 3 h po przylocie.
Od wtorku 15 lutego zmiany obejmą także osoby, które mieszkają z osobą chorą na koronawirusa. W ich przypadku kwarantanna będzie trwała tyle, ile izolacja osoby zarażonej. W sytuacji, gdy w ciągu ostatnich 30 dni sami zakończyliśmy izolację lub hospitalizację, kwarantanna nie będzie obowiązywała nas wcale.
Zmianom ulegnie jednocześnie okres izolacji, który skrócony zostanie do 7 dni.
Osoby, które otrzymały pozytywny wynik szybkiego testu antygenowego, będą mogły ubiegać się o wydanie zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19. Będzie on traktowany na takich samych zasadach jak Unijny Certyfikat COVID. Jego ważność będzie wynosiła maksymalnie 180 dni, ale zaświadczenie nie będzie upoważniało do przekroczenia granicy.