Zmiany w kwarantannie od 15 lutego. Przed nami kolejny etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?

Minister Adam Niedzielski zapowiedział początek końca pandemii, a wraz z nim stopniowe luzowanie obostrzeń. Wśród nich znalazła się skrócona kwarantanna. Pierwsze zmiany weszły w życie już od 11 lutego. Kolejne czekają nas od 15 lutego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

W środę 9 lutego odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której zostały ogłoszone nowe decyzje rządu. Sam minister zaznaczył, że jest optymistą, a pandemia koronawirusa w Polsce jego zdaniem zmierza ku końcowi. Można więc się spodziewać, że jest to zapewne dopiero początek luzowania dotychczasowych obostrzeń. 

Nowe zasady kwarantanny obowiązują już od 11 lutego. Zmieniła się nie tylko kwarantanna po powrocie z zagranicy

Od piątku 11 lutego w życie weszły dwie istotne zmiany. Jedna z nich dotyczy tzw. kwarantanny z kontaktu, która została zlikwidowana. Oznacza to, że kontakt z osobą zarażoną nie będzie nakładał na nas automatycznie kwarantanny. Unikanie kontaktu z innymi zostaje jako forma zalecenia. 

Modyfikacjom uległa również kwarantanna wjazdowa. Niezależnie od kierunku przylotu lub przyjazdu do Polski będzie ona trwała co do zasady 7 dni dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID. Istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny pod warunkiem wykonania w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy testu na obecność koronawirusa. Wykonać go mogą osoby niezaszczepione przyjeżdżające z: państw należących do strefy Schengen, UE, Andory, Monako, San Marino, Państwa Watykańskiego lub Turcji.

Co istotne, samo posiadanie paszportu covidowego w przypadku osób przyjeżdżających spoza UE i Schegen nie będzie wystarczające do zwolnienia z kwarantanny. Muszą one dodatkowo okazać negatywny wynik wykonanego od 24 h przed lub do 3 h po przylocie.

Zmiany w obostrzeniach od 15 lutego. Jak będzie wyglądała kwarantanna dla współdomowników?

Od wtorku 15 lutego zmiany obejmą także osoby, które mieszkają z osobą chorą na koronawirusa. W ich przypadku kwarantanna będzie trwała tyle, ile izolacja osoby zarażonej. W sytuacji, gdy w ciągu ostatnich 30 dni sami zakończyliśmy izolację lub hospitalizację, kwarantanna nie będzie obowiązywała nas wcale. 

Zmianom ulegnie jednocześnie okres izolacji, który skrócony zostanie do 7 dni. 

Zaświadczenie o powrocie do zdrowia będzie traktowane jak paszport covidowy z małym wyjątkiem

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik szybkiego testu antygenowego, będą mogły ubiegać się o wydanie zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19. Będzie on traktowany na takich samych zasadach jak Unijny Certyfikat COVID. Jego ważność będzie wynosiła maksymalnie 180 dni, ale zaświadczenie nie będzie upoważniało do przekroczenia granicy. 

Więcej o: