Od marca zniesione niemal wszystkie obostrzenia. Polska "wraca do normalności"

Zdaniem rządzących możemy mówić o "początku końca pandemii". W związku z tym Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie, zgodnie z którym od marca nastąpiło luzowanie obostrzeń. Nie wszystkie restrykcje zostały natomiast zniesione. Niewykluczone, że może być to jednak wyłącznie kwestia czasu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa
Chcemy, by już na wiosnę udało się wrócić do normalności (...). Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się (...) poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej

Takie słowa padły z ust ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas konferencji 9 lutego. Większość obostrzeń została zniesiona od marca, ale nie wszystkie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił 23 lutego, że pozostają tylko "te najbardziej konieczne". Co się do nich zalicza? 

Za nami kolejne luzowania obostrzeń. Te limity zostały zniesione od marca

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zniosło niemal wszystkie ograniczenia. W związku z tym od 1 marca:

  • przywrócona została praca stacjonarna w urzędach. 
  • zniesiono zalecenie pracy zdalnej w firmach i przedsiębiorstwach, 
  • zniesiono limity w lokalach gastronomicznych, handlowych, obiektach sportowych, kulturalnych, w transporcie miejskim oraz podczas spotkań i imprez
  • otwarto kluby, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia, 
  • zwolnienie z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą.

Warto również wspomnieć o obowiązkowych szczepieniach. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych do 1 marca 2022 roku muszą być zaszczepieni pełną dawką, inaczej może to skutkować rozwiązaniem umowy o pracę. Z obowiązku tego są zwolnione jedynie osoby, które mają przeciwwskazania do szczepień, ze względu na stan zdrowia.

Czy trzeba nosić maseczki? To są nadal obowiązujące obostrzenia. Polska z nich nie zrezygnowała

Bez zmian pozostają natomiast kwestie tj.: 

  • izolacja i kwarantanna dla współdomowników, 
  • kwarantanna przyjazdowa dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu Covidowego, 
  • obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.  

Obowiązek znoszenia maseczek może zostać zniesiony? Minister tego nie wyklucza

Słowa ministra Niedzielskiego mogą jednak wskazywać, że ostatni z powyższych punktów wkrótce może nie być obowiązkowy, a jedynie zalecany:

Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: