Zmiana czasu na letni. W który weekend przestawiamy zegarki, aby dni znów były dłuższe?

Zmiana czasu na letni już niedługo. W ostatnią niedzielę marca znów przestawimy swoje zegarki, aby dni stały się dłuższe, a noce krótsze. Mimo, że wiele osób uważa to za zbędne, to zmiana czasu od lat jest obecna w naszym harmonogramie roku. Kiedy dokładnie przesuwamy wskazówki do przodu i jakie to miało znaczenie w przeszłości?

Zmiana czasu środkowoeuropejskiego od wielu lat ma swoich zwolenników i przeciwników. Parlament Europejski w roku 2019 podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji z dotychczasowego zwyczaju. Niestety, mimo licznych zapewnień, nie doczekaliśmy się zmian. W ostatnią niedzielę marca ponownie przesuniemy wskazówki naszych zegarów. 

Zmiana czasu środkowoeuropejskiego już w marcu. Kiedy przesuwamy wskazówki?

Zmiana czasu ma w Polsce wyjątkowo dużą liczbę przeciwników. Podczas badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską aż 95 procent rodaków zgłosiło chęć zaprzestania długotrwałego zwyczaju. Pomimo ogólnej akceptacji ze strony rządzących, ze względu na pandemię koronawirusa, plany musiały trafić do szuflady. W tym roku po raz kolejny przesuniemy wskazówki do przodu już w nocy z 27, na 28 marca. Dzięki temu będziemy spać krócej, ale czekają nas dłuższe i jasne wieczory zwiastujące nadchodzące lato

Zmiana czasu na zimowy 2018 będzie ostatnią? A może zmienimy jeszcze czas na letni? Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy przesuwamy wskazówki, czy to ostatni raz?

Zmiana czasu na letni. Czy długość dnia ma wpływ na jakość życia?

Zmiana czasu swoich pomysłodawców znalazła w Niemczech. To właśnie w 1916 roku uznano, że przesunięcie wskazówek do przodu, pomoże zdobyć większe pokłady węgla i przyczyni się do wygrania wojny. Uzasadniono to dążeniem do bardziej efektywnego wykorzystania dziennego światła, a co za tym idzie - oszczędności prądu i paliwa. Za wątpliwą ideą Niemiec podążyła Anglia, a w późniejszych czasach USA i Rosja. Obecnie zwyczaj jest praktykowany w 70 krajach świata. Nigdy nie przeprowadzono rzetelnych badań, które jednoznacznie mogłyby wskazać ekonomiczne korzyści ze zmiany czasu.

Zmiana czasu: konsultacje Komisji Europejskiej Zmiana czasu zniesiona? Konsultacje w ramach Unii Europejskiej

Zobacz wideo
Więcej o: