Jak malować paznokcie by uzyskać perfekcyjny efekt?

Jak malować paznokcie, aby uniknąć zalania skórek, odprysków i innych nieestetycznych śladów, które niszczą efekt manicure? Sprawdź, jak przygotować paznokcie do malowania.

Jak przygotować paznokcie do manicure?

Malowanie paznokci to sztuka, którą nie każda kobieta jest w stanie okiełznać. Wymaga ona precyzji, konsekwencji i metodycznego działania, a takim schematem postępowania nie każda pani jest w stanie się pochwalić. Aby cieszyć się pięknym manicurem należy przede wszystkim odpowiednio przygotować płytkę paznokcia do zabiegu:

  • jeśli chcemy nadać odpowiedni kształt naszym paznokciom a znajduje się na nich ciągle lakier, wtedy nie usuwajmy go. Spiłujmy je wraz z nim, gdyż dzięki temu są twardsze i mniej podatne na uszkodzenia, zadarcia i inne tego typu urazy, które niszczą płytkę.
  • nie malujmy paznokci zaraz po wyjściu spod prysznica czy po kąpieli. Rozmiękczone paznokcie są giętkie, źle reagują na kształtowanie pilnikiem, ulegają poważnym zadarciom
  • kolejnym krokiem jest pozbycie się skórek zachodzących na paznokcie. Warto użyć w tym celu środka zmiękczającego skórki, a następnie z użyciem patyczka odsunąć skórki na miejsce; nadmiar skórek można delikatnie odciąć cążkami.
  • końcowym etapem jest przygotowanie płytki do malowania. Trzeba ją delikatnie wyrównać i zmatowić wykorzystując do tego polerkę. Zabieg należy przeprowadzać bardzo delikatnie by nie uszkodzić powierzchni. Powstały pył warto usunąć z użyciem wacika bezpyłowego i cleanera, który dodatkowo odtłuści paznokcie.

Zobacz też: Jak zdjąć tipsy, paznokcie żelowe lub manicure hybrydowy? Jak samodzielnie zdjąć paznokcie krok po kroku?

Jak właściwie nakładać lakier na paznokcie?

Kiedy mamy gotowe, wypolerowane, odpylone i odtłuszczone paznokcie, możemy przystąpić do malowania. Warto robić to przy stole o odpowiedniej wysokości, przy wystarczająco jasnym oświetleniu - wygodne stanowisko pracy pomoże uzyskać idealny efekt. Dobrze, aby w pobliżu było też okno. Niektóre lakiery posiadają bardzo mocny, chemiczny zapach, którego nie powinno się wdychać.

Zanim przystąpimy do nakładania koloru na paznokcie, warto zastosować jedną z dostępnych na rynku baz pod lakier. Bazy takie zazwyczaj działają odżywczo na paznokcie, wzmacniają je i sprawiają że stają się twardsze i mniej podatne na uszkodzenia. Nie jest to jednak konieczne punkt manicure tradycyjnego. 

Nakładanie lakieru kolorowego powinno poprzedzić jego lekkie rozgrzanie, tak aby miał odpowiednią konsystencję ułatwiającą malowanie. Wystarczy flakonik potrzymać chwile w dłoni.

Jak malować paznokcie lakierem?

  • pamiętaj by nie nakładać zbyt dużej ilości lakieru jednocześnie - to jest najczęstszą przyczyną zalania skórek
  • pędzelek prowadzimy od strony wału paznokciowego ku krawędzi
  • malowanie zaczynamy od środka płytki, a następnie kierujemy się ku brzegom

Kiedy pierwsza warstwa wyschnie dopiero możemy zaaplikować kolejną. W zależności od potrzeb, można nałożyć także trzecią warstwę - warunkiem jest zawsze wyschnięcie poprzedniej. 

Zobacz też: Kształt paznokci. Jakie paznokcie wyszczuplą palce? Migdałki, a może w szpic?

Jak malować paznokcie, aby nasz manicure był trwały i nie odpryskiwał?

Manicure wykonany zwykłymi lakierami kojarzy się jako nietrwały i ulegający szybkiemu uszkodzeniu. Nie jest to do końca prawdą. Wiele zależy od tego jak go wykonamy. Aby zabezpieczyć nasze paznokcie przed niechcianymi odpryskami warto po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru kolorowego odczekać do wyschnięcia i zaaplikować na całość utwardzający i nabłyszczający lakier nawierzchniowy. Sprawi on, że lakier zdecydowanie dłużej będzie utrzymywał się na dłoniach. 

Warto też pamiętać, aby bezpośrednio po wykonaniu manicure nie narażać dłoni na kontakt z wodą czy przedmiotami, które mogą uszkodzić lakier. Najlepiej przez około godzinę unikać wszelkich czynności - to da nam pewność, że wszystkie warstwy odpowiednio się utwardziły i nie zagrażają im już czynniki zewnętrzne. 

Zobacz wideo Sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci. Jak wydłużyć odstęp między wizytami u manikiurzystki?
Więcej o: