Choroba ta jest stosunkowo łatwą do zarażenia, znacznie trudniej przychodzi się z niej wyleczyć. Częściej dotyczy stóp, niż dłoni, zwykle dotykając pierwszego i piątego palca. Szacuje się, że nawet ponad 40 proc. ludzi choruje na grzybicę stóp i to od niej zaczyna się problem z grzybicą paznokci, która może dotyczyć nawet 20 proc. populacji.
Podstawowe objawy postępującej grzybicy paznokci sprowadzają się między innymi do nieprzyjemnego zapachu, towarzyszącego mu bólu, zgrubień i przebarwień paznokci.
Zobacz też: Jak szybko rosną paznokcie? Czy można przyspieszyć ich wzrost?
Najbardziej typowymi sposobami zarażenia się grzybicą paznokci od innych ludzi jest jej rozprzestrzenianie się na basenie, w łaźni lub saunie. Problem może jednak zaistnieć także wtedy, gdy używamy cudzego obuwia lub przyrządów do pedicure. Należy podkreślić, że istnieje cała lista schorzeń, które sprzyjają pojawieniu się infekcji grzybiczych paznokci i stóp. Będą to między innymi:
Na grzybicę paznokci bardziej narażone są też osoby, które:
Zanim zapytamy o to, co na grzybicę paznokci jest najlepsze, musimy stanowczo podkreślić, że nawet we wczesnym stadium zakażenia stan chorobowy nie cofnie się sam i konieczne jest leczenie. Jego brak związany jest z wystąpieniem powikłań o różnym stopniu uciążliwości. Będą to między innymi:
Warto również podkreślić, że nieleczona grzybica stanowi duże zagrożenie dla wszystkich domowników i najbliższego otoczenia. Musimy się liczyć z tym, że będziemy zarażać innych.
Najczęściej pierwszym krokiem w walce ze wstydliwym problemem, jakim jest bez wątpienia grzybica stóp, jest poszukiwanie domowych sposobów na poradzenie sobie z chorobą. Niestety jednak - w tym przypadku jest to raczej bezskuteczne. Owszem, istnieją domowe sposoby zaradzenia grzybicy, ale prowadzą one najwyżej do zapobiegania jej lub dezynfekcji butów i otoczenia. Nie wyleczą jednak samej choroby. Przykładem jest stosowanie sody oczyszczonej lub octu jabłkowego.
Zobacz też: Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie
Niestety również terapia farmakologiczna bywa dość długa i uporczywa. Do charakterystycznych sposobów leczenia grzybicy paznokci zalicza się:
Ostatni rodzaj leczenia jest stosowany w szczególnie trudnych przypadkach wówczas, gdy choroba nawraca. Najczęściej trwa do trzech miesięcy i polega na naprzemiennych fazach stosowania leku i jego odstawienia trwających po jednym tygodniu. Najczęściej stosowanymi w terapii antybiotykami są itrakonazol, terbinafina i flukonazol.