Niestety, dobowy przyrost paznokci nie jest zbyt imponujący. Dodatkowo zależy od kilku cech, między innymi od naszego zdrowia. Przyjmuje się, że zdrowe rosną zaledwie o 0,1 mm na dobę. W ciągu miesiąca daje to niezbyt imponujący wynik w postaci 3 mm przyrostu. Ciekawostką jest, że nieznacznie szybszy przyrost paznokci obserwuje się latem. Warto też zauważyć, że nawet wyhodowanie sobie bardzo długich paznokci jest jedynie połową sukcesu. Trzeba jeszcze zadbać o to, aby w organizmie znalazło się dość składników odpowiedzialnych za ich zdrowie i piękno. Bez tego paznokcie staną się łamliwe i kruche. Co za tym idzie - utracą swój ozdobny walor.
Zobacz też: Jak szybko rosną paznokcie? Czy można przyspieszyć ich wzrost?
Istnieją bardzo różne podejścia do tematu zapuszczania paznokci. Jednym ze sposobów o bardzo kompromisowym charakterze jest wybór paznokci hybrydowych. Pozwalają one rosnąć prawdziwym paznokciom pod spodem. Alternatywą jest taki rodzaj suplementacji, która ma w szczególny sposób wspomagać przyrost paznokci. Bardzo dobrze wpływa przyjmowanie substancji zawierających krzem lub skrzypu, który można także pić pod postacią naparu. Poleca się także tabletki i koktajle drożdżowe. Nie zawsze jest to jednak najszybsza metoda na zapuszczenie paznokci.
Najbardziej polecanymi metodami jest stosowanie maseczek i wcierek do paznokci - niekiedy przybierają one postać domowych metod. Ich zaletą jest miejscowe stosowanie i fakt, że są dosyć bezpieczne i trudno w ich przypadku o skutki uboczne. Przykładem jest maseczka z witaminą E, która odpowiada za przyrost płytki paznokcia. Bardzo dużą zaletą jest w tym przypadku również prostota wykonania. Wystarczy zgromadzić łyżeczkę oliwy i dwie lub trzy kapsułki z witaminą E. Wymieszane składniki stosuje się poprzez wcieranie ich w paznokcie i skórki.
Kolejnym sposobem na szybszy przyrost jest sporządzenie mikstury z oliwy i cytryny. Dokładny zestaw składników to:
Sekretem tego sposobu jest długotrwałe stosowanie. Ręce należy moczyć przez 20 minut dziennie w ciągu 10 kolejnych dni. Paznokcie do kuracji przygotowujemy przez krótkie obcięcie - należy więc zaczynać niejako od początku. Ważne jest też, żeby na płytkach nie było resztek lakieru.
Stosowanie siemienia lnianego również przyspiesza wzrost paznokci. Posiada ono liczne właściwości odżywcze, nawilżające i odbudowujące. Stosuje się w tym celu wywar z ziaren tej rośliny, który przygotowuje się poprzez zagotowanie trzech łyżek ziaren w szklance wody. Paznokcie należy moczyć w lekko ciepłej substancji przez kilkanaście minut dziennie na przestrzeni 10 dni.
Panuje przekonanie, że moczenie w żelatynie dobrze wpływa na wzrost paznokci. Oprócz wspomnianych krzemu i witaminy E, należy suplementować dietę w inne składniki. Będą to między innymi witaminy A, B1, B2 i B12. Poza nimi warto jeszcze uzupełnić dietę o kwasy pantotenowy i foliowy, cynk, żelazo, jod i L-cysteinę.
Zobacz też: Kształt paznokci. Jakie paznokcie wyszczuplą palce? Migdałki, a może w szpic?