Jak szybko zapuścić paznokcie? Garść sprawdzonych porad

Jak szybko zapuścić paznokcie, aby były zdrowe i świetnie się prezentowały? Wiadomo, że krótkie paznokcie są znacznie bardziej wygodne, ale to te długie dodają prawdziwego uroku. Oto kilka porad.

Jak szybko rosną paznokcie?

Niestety, dobowy przyrost paznokci nie jest zbyt imponujący. Dodatkowo zależy od kilku cech, między innymi od naszego zdrowia. Przyjmuje się, że zdrowe rosną zaledwie o 0,1 mm na dobę. W ciągu miesiąca daje to niezbyt imponujący wynik w postaci 3 mm przyrostu. Ciekawostką jest, że nieznacznie szybszy przyrost paznokci obserwuje się latem. Warto też zauważyć, że nawet wyhodowanie sobie bardzo długich paznokci jest jedynie połową sukcesu. Trzeba jeszcze zadbać o to, aby w organizmie znalazło się dość składników odpowiedzialnych za ich zdrowie i piękno. Bez tego paznokcie staną się łamliwe i kruche. Co za tym idzie - utracą swój ozdobny walor. 

Zobacz też: Jak szybko rosną paznokcie? Czy można przyspieszyć ich wzrost?

Jak szybko zapuścić paznokcie? Oto różne sposoby

Istnieją bardzo różne podejścia do tematu zapuszczania paznokci. Jednym ze sposobów o bardzo kompromisowym charakterze jest wybór paznokci hybrydowych. Pozwalają one rosnąć prawdziwym paznokciom pod spodem. Alternatywą jest taki rodzaj suplementacji, która ma w szczególny sposób wspomagać przyrost paznokci. Bardzo dobrze wpływa przyjmowanie substancji zawierających krzem lub skrzypu, który można także pić pod postacią naparu. Poleca się także tabletki i koktajle drożdżowe. Nie zawsze jest to jednak najszybsza metoda na zapuszczenie paznokci. 

Domowe i szybkie sposoby na zapuszczenie paznokci: maseczka z witaminą E

Najbardziej polecanymi metodami jest stosowanie maseczek i wcierek do paznokci - niekiedy przybierają one postać domowych metod. Ich zaletą jest miejscowe stosowanie i fakt, że są dosyć bezpieczne i trudno w ich przypadku o skutki uboczne. Przykładem jest maseczka z witaminą E, która odpowiada za przyrost płytki paznokcia. Bardzo dużą zaletą jest w tym przypadku również prostota wykonania. Wystarczy zgromadzić łyżeczkę oliwy i dwie lub trzy kapsułki z witaminą E. Wymieszane składniki stosuje się poprzez wcieranie ich w paznokcie i skórki. 

Jak szybko zapuścić paznokcie? Mikstura z oliwy i cytryny

Kolejnym sposobem na szybszy przyrost jest sporządzenie mikstury z oliwy i cytryny. Dokładny zestaw składników to:

  • łyżeczka soli morskiej
  • łyżeczka oliwy z oliwek
  • ciepła woda
  • sok z połowy cytryny

Sekretem tego sposobu jest długotrwałe stosowanie. Ręce należy moczyć przez 20 minut dziennie w ciągu 10 kolejnych dni. Paznokcie do kuracji przygotowujemy przez krótkie obcięcie - należy więc zaczynać niejako od początku. Ważne jest też, żeby na płytkach nie było resztek lakieru. 

Siemię lniane - pomoże szybko zapuścić paznokcie

Stosowanie siemienia lnianego również przyspiesza wzrost paznokci. Posiada ono liczne właściwości odżywcze, nawilżające i odbudowujące. Stosuje się w tym celu wywar z ziaren tej rośliny, który przygotowuje się poprzez zagotowanie trzech łyżek ziaren w szklance wody. Paznokcie należy moczyć w lekko ciepłej substancji przez kilkanaście minut dziennie na przestrzeni 10 dni. 

Zobacz wideo Sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci. Jak wydłużyć odstęp między wizytami u manikiurzystki?

Co jeszcze pozytywnie wpływa na szybki wzrost paznokci?

Panuje przekonanie, że moczenie w żelatynie dobrze wpływa na wzrost paznokci. Oprócz wspomnianych krzemu i witaminy E, należy suplementować dietę w inne składniki. Będą to między innymi witaminy A, B1, B2 i B12. Poza nimi warto jeszcze uzupełnić dietę o kwasy pantotenowy i foliowy, cynk, żelazo, jod i L-cysteinę. 

Zobacz też: Kształt paznokci. Jakie paznokcie wyszczuplą palce? Migdałki, a może w szpic?

Więcej o: