Jak szybko rosną paznokcie? Co wpływa na szybkość wzrostu paznokci?
Jak szybko rosną paznokcie? Jak łatwo jest się domyślić - sprawa jest bardzo indywidualna. Przyrost paznokci uzależniony jest między innymi od predyspozycji genetycznych, stosowanej diety i dbałości o płytki paznokci. Przyjmuje się, że wzrost dzienny paznokcia to około 0,1 mm. Warto przytoczyć tutaj dwie ciekawostki:
Czy można przyspieszyć wzrost paznokci?
Nasz organizm rządzi się swoimi prawami. Nie ma sposobu na to, by nagle włosy czy paznokcie zaczęły rosnąć nam znacznie szybciej. Odpowiednia pielęgnacja może jednak sprawić, że paznokcie będą rosły nieco szybciej, a co ważniejsze, będą w zdecydowanie lepszej formie. Jakie domowe sposoby na wzrost paznokci warto znać?
Zobacz też: Olej tamanu - właściwości i zastosowanie. Co warto o nim wiedzieć?
Jakie funkcje mają paznokcie u człowieka?
Paznokcie są bardzo ważne między innymi dlatego, że chronią wrażliwe opuszki palców przed urazami. Dzięki nim możemy też precyzyjnie chwytać i utrzymywać w ręku niewielkich rozmiarów przedmioty. Szczególnie kobiety dostrzegą to, że paznokcie mają ważną rolę estetyczną i bywa, że są prawdziwą ozdobą człowieka. Co ważne - dzięki stanowi paznokci możemy wywnioskować o stanie zdrowia człowieka.
Jak dużo czasu potrzeba dla całkowitej regeneracji paznokci?
Przeciętna miesięczna szybkość przyrostu paznokci u rąk to 2 do 3 mm w ciągu miesiąca. W ten sposób mniej więcej po pół roku dochodzi do całkowitej wymiany paznokcia. Wolniej następuje wymiana paznokci u stóp, bo potrzeba na nią dwa razy więcej czasu - miesięczny przyrost to tylko 1 - 1,5 mm na miesiąc. Znacznie szybciej przebiega ich wzrost u ludzi bardzo młodych, niż u osób po 40. roku życia.
Zobacz też: Kształt paznokci. Jakie paznokcie wyszczuplą palce? Migdałki, a może w szpic?
Czy paznokcie są jednakowej twardości?
Właśnie paznokcie są jednymi z najmocniejszych tkanek w organizmie. Odpowiada to za ich budowa z białka keratyny, która tworzy również ludzkie włosy. Niekiedy ich twardość jest jednak znacznie obniżona i stają się łamliwe. Zły wpływ na nie mają między innymi:
Jakie choroby można podejrzewać pod wpływem stanu paznokci?
Warto zaznaczyć, że chociaż stan paznokci może rzucać podejrzenia na zaistnienie różnego rodzaju chorób, to nie można po ich wyglądzie stawiać wiążących diagnoz. Jest to tylko i wyłącznie pewien bodziec, który powinien nas skłonić do wizyty u lekarza lub zaproponowania udania się do gabinetu lekarskiego komuś ze znanych nam osób - o ile takie objawy się pojawiły. Warto więc zwrócić uwagę na różnego rodzaju przemiany jeśli chodzi o kształt, strukturę i kształt paznokci. Powinniśmy się więc obawiać zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się:
Powyższe zaburzenia w normalnym wyglądzie paznokci powinny skłaniać do wizyty u lekarza. Wyjściem nie jest udanie się do kosmetyczki w celu zamaskowania tych wad - doświadczona kosmetyczka sama powinna zresztą odesłać nas do specjalisty.
Zobacz też: Paznokcie ombre. Jak je zrobić? Pomysły na jesienne stylizacje z ombre w roli głównej