Onycholiza, czyli popularna choroba paznokci. Przyczyny, objawy i leczenie

Onycholiza to schorzenie płytki paznokcia, która odwarstwia się od łożyska. Przy okazji na płytce może pojawić się też biały, żółty, a nawet zielony kolor. Z tego artykułu dowiesz się jakie są przyczyny takiego stanu i jak krok po kroku przebiega leczenie.

Onycholiza paznokci - jak rozpoznać objawy tej choroby? 

Jak rozpoznać pierwsze objawy onycholizy paznokci? Płytka zaczyna rozwarstwiać się najczęściej od obrąbka naskórkowego podpaznokciowego (od wolnego brzegu paznokcia lub z boku). Uszczerbek w płytce może wystąpić zarówno w przypadku płytki paznokcia u ręki, jak i u stopy. Obrazowo stan ten można opisać jako po prostu odwarstwienie.

Onycholiza paznokci polega na oddzieleniu płytki objętej chorobą, nierówną granicą od zdrowej, różowej części paznokcia. Odwarstwiony fragment może występować w kolorze białym, żółtym lub zielonym, co więcej na skutek odwarstwienia pojawia się przestrzeń, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia oraz masy pochodzenia rogowego. 

Zobacz też: Jak szybko rosną paznokcie? Czy można przyspieszyć ich wzrost?

Onycholiza paznokcia - czy to schorzenie jest bolesne i kiedy może dojść do zakażenia? 

Onycholiza paznokcia nie jest zmianą o podłożu infekcyjnym, ale nie można tego stanu bagatelizować, ponieważ nieleczona może doprowadzić do zakażenia. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy ubytek dociera do samej macierzy paznokcia. W tym przypadku najczęstszą przyczyną bólu jest właśnie infekcja lub uraz. Onycholiza jest chorobą raczej kobiecą, ale panowie także mogą być na nią narażeni. 

Onycholiza: przyczyny. Co może mieć wpływ na zły stan płytki? 

W przypadku choroby o nazwie onycholiza, przyczyny mogą być różne. Generalnie można je podzielić na dwa rodzaje: pierwotne oraz wtórne. 

Pierwotne przyczyny onycholizy, to: 

  • zbyt duża ilość zabiegów kosmetycznych
  • kosmetyki o silnym działaniu na płytkę 
  • bardzo długie paznokcie z tendencją do urazów 
  • urazy
  • ucisk
  • niewygodne obuwie 
  • deformacje stopy 

Wtórne przyczyny onycholizy, to: 

Onycholiza: leczenie. Od czego zacząć i jak przebiega proces terapii?

Prawidłowe leczenie onycholizy powinno być poprzedzone diagnozą. Po rozpoznaniu objawów pierwsze kroki zawsze warto skierować do dermatologa. Onycholiza może być spowodowana przez choroby ogólnoustrojowe, które będą główną przyczyną problemu. 

Samo leczenie płytki zaczyna się od:

  • dokładnego oczyszczenia
  • następnie aplikacji preparatów o charakterze odżywczym i stymulującym 
  • dodatkowo stosuje się też środki przeciwgrzybicze 
  • w przypadku, gdy problem dotyczy stóp pomocne będą też wkładki ochronne 

Leczenie w przypadku płytki u rąk przyniesie efekty już po kilku miesiącach. Jeśli chodzi o paznokcie u stóp, cały proces regeneracji trwa około roku. W trakcie kuracji należy regularnie obcinać paznokcie na krótko, co zmniejszy ryzyko urazu. 

Zobacz wideo Jak poprawnie dbać o dłonie i paznokcie?

Onycholiza: profilaktyka. Jak zapobiegać chorobie 

Można uniknąć choroby rezygnując z agresywnych zabiegów oraz detergentów. Od czasu do czasu warto też potraktować paznokcie środkiem przeciwgrzybiczym. Należy też unikać długotrwałego moczenia płytki w wodzie zwłaszcza z dodatkiem wspomnianych detergentów. W pracy, podczas której może dojść do urazu, paznokcie należy ściąć na krótko. 

Zobacz też: Co na grzybicę paznokci? Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy paznokci

Więcej o: