Jak wzmocnić paznokcie: domowe sposoby na twarde paznokcie

Jak wzmocnić paznokcie, aby płytka zawsze wyglądała zdrowo i naturalnie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod walki z rozdwajającymi się paznokciami.

Wzmocnienie paznokci: podstawą właściwa dieta

Każda kobieta marzy o zdrowych, mocnych paznokciach. Jednak rzadko która może pochwalić się płytką paznokciową, której nie dotykałyby żadne problemy. Najczęstszym kłopotem są białe plamki i wykwity, które mogą być efektem urazu mechanicznego lub braku witamin, ale też rozdwajające, kruche i łamliwe paznokcie, które są konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że aby zachować paznokcie we właściwej kondycji podstawą jest właściwa, zbilansowana dieta. Dostarczanie organizmowi kompletu witamin i minerałów jest najlepszym sposobem na zachowanie paznokci w nienagannym stanie. Kluczowe znaczenie dla wzrostu i wzmocnienia płytki paznokci ma dostarczenie odpowiedniej ilości:

 • witaminy z grupy B - ich cennym źródłem jest nabiał, brokuły, migdały
 • magnezu - doskonałym źródłem jest ciemna czekolada, a także orzechy i ziarna zbóż
 • cynk - najwięcej dostarczają ich ryby 
 • żelazo - najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego pierwiastka jest czerwone mięso, warzywa strączkowe i buraki. 

Dla dobrej kondycji organizmu, w tym także paznokci i włosów, kluczowe znaczenia ma także odpowiedni poziom nawodnienia. W tym celu powinno się przyjmować dziennie około 2 litrów niegazowanej wody. 

Co na wzmocnienie paznokci? Sprawdzone metody

Jeśli zastanawiasz się co na wzmocnienie paznokci będzie najbardziej skuteczne, to przede wszystkim przyjrzyj się temu, w jaki sposób pielęgnujesz swoje dłonie. Prawidłowe nawyki pielęgnacyjne to ważny krok na drodze do uzyskania pięknych i zdrowych paznokci. Oto kilka zasad, do których bezwzględnie należy się stosować:

 • skracanie paznokci powinno odbywać się z użyciem delikatnego pilniczka; zupełnie pozbądź się cążek, nożyczek i tego typu narzędzi, które uszkadzają krawędź paznokcia i osłabiają je; pilnika także należy używać w odpowiedni sposób - trzeba prowadzić go prostopadle do płytki paznokcia, tak aby nie doprowadzać do rozdwajania paznokci
 • długość paznokci nie powinna być większa niż 3-5 mm poza opuszek palca; im dłuższe paznokcie tym większa szansa na mechaniczne uszkodzenie płytki a przez to ich ogólne osłabienie
 • od czasu do czasu należy nasmarować dłonie ze szczególnym uwzględnieniem paznokci tłustym kremem, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić tak na noc; nawilży to zarówno skórę dłoni jak i płytkę paznokcia
 • skórki okalające paznokcie warto konsekwentnie odsuwać drewnianym patyczkiem - ciągłe wycinanie ich powoduje że odrastają ze zdwojoną siłą.

Poza właściwą pielęgnacją ważne jest ograniczenie czynników, które osłabiają płytkę paznokci. Zbyt częste stosowanie lakierów i innych produktów do stylizacji paznokci wysusza i osłabia płytkę. Podobnie częsty kontakt z wodą i środkami chemicznymi negatywnie skutkuje na kondycję paznokci. 

Domowe sposoby na twarde paznokcie: sprawdzone tricki

Zadbane paznokcie niekoniecznie muszą być efektem stałych wizyt u manicurzystki. W zaciszu domowym również można wyhodować piękne i zdrowe paznokcie, bez stosowania skomplikowanych preparatów. Wystarczy znajomość domowych sposobów na twarde paznokcie i regularne ich stosowanie. Oto kilka sprawdzonych tricków, które wzmocnią twoje paznokcie:

 • olej rycynowy to jeden z najbardziej znanych sposobów na wzmocnienie paznokci; raz lub dwa razy w tygodniu przygotuj mieszankę olejku z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, a następnie wetrzyj go w czyste, suche paznokcie; aby wzmocnić efekt możesz nałożyć rękawiczki bawełniane i zostawić miksturę na płytce na całą noc
 • siemię lniane ma wiele zdrowotnych właściwości; maska przygotowana z jego użyciem odżywi i wzmocni paznokcie
 • żelatyna - rozpuszczenie jej w ciepłej wodzie, a następnie moczenie paznokci w tej mieszance przez dwa tygodnie pozwoli w znaczący sposób utwardzić płytkę paznokci.
Zobacz wideo Sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci. Jak wydłużyć odstęp między wizytami u manikiurzystki?
Więcej o: