Jak wzmocnić paznokcie: domowe sposoby na twarde paznokcie

Jak wzmocnić paznokcie, aby płytka zawsze wyglądała zdrowo i naturalnie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod walki z rozdwajającymi się paznokciami.

Wzmocnienie paznokci: podstawą właściwa dieta

Każda kobieta marzy o zdrowych, mocnych paznokciach. Jednak rzadko która może pochwalić się płytką paznokciową, której nie dotykałyby żadne problemy. Najczęstszym kłopotem są białe plamki i wykwity, które mogą być efektem urazu mechanicznego lub braku witamin, ale też rozdwajające, kruche i łamliwe paznokcie, które są konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że aby zachować paznokcie we właściwej kondycji podstawą jest właściwa, zbilansowana dieta. Dostarczanie organizmowi kompletu witamin i minerałów jest najlepszym sposobem na zachowanie paznokci w nienagannym stanie. Kluczowe znaczenie dla wzrostu i wzmocnienia płytki paznokci ma dostarczenie odpowiedniej ilości:

 • witaminy z grupy B - ich cennym źródłem jest nabiał, brokuły, migdały
 • magnezu - doskonałym źródłem jest ciemna czekolada, a także orzechy i ziarna zbóż
 • cynk - najwięcej dostarczają ich ryby 
 • żelazo - najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego pierwiastka jest czerwone mięso, warzywa strączkowe i buraki. 

Dla dobrej kondycji organizmu, w tym także paznokci i włosów, kluczowe znaczenia ma także odpowiedni poziom nawodnienia. W tym celu powinno się przyjmować dziennie około 2 litrów niegazowanej wody. 

Jak szybko zapuścić paznokcie? Pomocne okażą się wcierki z witaminą E. Zdjęcie ilustracyjneJak szybko zapuścić paznokcie? Sprawdzone porady

Co na wzmocnienie paznokci? Sprawdzone metody

Jeśli zastanawiasz się co na wzmocnienie paznokci będzie najbardziej skuteczne, to przede wszystkim przyjrzyj się temu, w jaki sposób pielęgnujesz swoje dłonie. Prawidłowe nawyki pielęgnacyjne to ważny krok na drodze do uzyskania pięknych i zdrowych paznokci. Oto kilka zasad, do których bezwzględnie należy się stosować:

 • skracanie paznokci powinno odbywać się z użyciem delikatnego pilniczka; zupełnie pozbądź się cążek, nożyczek i tego typu narzędzi, które uszkadzają krawędź paznokcia i osłabiają je; pilnika także należy używać w odpowiedni sposób - trzeba prowadzić go prostopadle do płytki paznokcia, tak aby nie doprowadzać do rozdwajania paznokci
 • długość paznokci nie powinna być większa niż 3-5 mm poza opuszek palca; im dłuższe paznokcie tym większa szansa na mechaniczne uszkodzenie płytki a przez to ich ogólne osłabienie
 • od czasu do czasu należy nasmarować dłonie ze szczególnym uwzględnieniem paznokci tłustym kremem, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić tak na noc; nawilży to zarówno skórę dłoni jak i płytkę paznokcia
 • skórki okalające paznokcie warto konsekwentnie odsuwać drewnianym patyczkiem - ciągłe wycinanie ich powoduje że odrastają ze zdwojoną siłą.

Poza właściwą pielęgnacją ważne jest ograniczenie czynników, które osłabiają płytkę paznokci. Zbyt częste stosowanie lakierów i innych produktów do stylizacji paznokci wysusza i osłabia płytkę. Podobnie częsty kontakt z wodą i środkami chemicznymi negatywnie skutkuje na kondycję paznokci. 

manicure japońskiManicure japoński- piękny połysk bez ingerencji w płytkę, czy to możliwe?

Domowe sposoby na twarde paznokcie: sprawdzone tricki

Zadbane paznokcie niekoniecznie muszą być efektem stałych wizyt u manicurzystki. W zaciszu domowym również można wyhodować piękne i zdrowe paznokcie, bez stosowania skomplikowanych preparatów. Wystarczy znajomość domowych sposobów na twarde paznokcie i regularne ich stosowanie. Oto kilka sprawdzonych tricków, które wzmocnią twoje paznokcie:

 • olej rycynowy to jeden z najbardziej znanych sposobów na wzmocnienie paznokci; raz lub dwa razy w tygodniu przygotuj mieszankę olejku z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, a następnie wetrzyj go w czyste, suche paznokcie; aby wzmocnić efekt możesz nałożyć rękawiczki bawełniane i zostawić miksturę na płytce na całą noc
 • siemię lniane ma wiele zdrowotnych właściwości; maska przygotowana z jego użyciem odżywi i wzmocni paznokcie
 • żelatyna - rozpuszczenie jej w ciepłej wodzie, a następnie moczenie paznokci w tej mieszance przez dwa tygodnie pozwoli w znaczący sposób utwardzić płytkę paznokci.
Zobacz wideo Sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci. Jak wydłużyć odstęp między wizytami u manikiurzystki?
Więcej o: