Obcinanie paznokci u nóg to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, jakie musimy wykonywać w obszarze stóp. Chociaż wiadomo, że rosną one zdecydowanie wolniej niż paznokcie naszych dłoni, to jednak co najmniej raz w tygodniu należy skrócić ich długość. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt długie paznokcie u nóg, które całymi dniami znajdują się w obuwiu, mogą doprowadzić do powstawania odcisków i ran, a co za tym idzie przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych i kłopotów z tym związanych. Regularne obcinanie paznokci u nóg powinno być nawykiem nie tylko u pań, ale również u panów oraz dzieci.
Czym obcinać paznokcie u nóg, aby nadać im odpowiedni kształt i nie skaleczyć się? To pytanie nasuwa się kiedy kompletujemy niezbędne narzędzia kosmetyczne do pielęgnacji paznokci. W drogeriach znajdziemy co najmniej kilka produktów, które sprawdzą się w tej roli. Ale czy wszystkie będą odpowiednie do obcinania paznokci u nóg?
Paznokcie u nóg kształt powinny mieć jak najbardziej prosty. Takie ich obcinanie przede wszystkim zabezpiecza przed ryzykiem skaleczenia. Dodatkowo proste paznokcie u nóg wyglądają bardzo estetycznie i są doskonałym materiałem do wykonania perfekcyjnego pedicure, który można podziwiać latem, gdy nosimy obuwie z odsłoniętymi palcami u nóg.
Zobacz też: Jak szybko zapuścić paznokcie? Garść sprawdzonych porad
Jak obcinać prawidłowo paznokcie u stóp, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia lub zakażenia?
Paznokcie u nóg powinny mieć jak najprostszy kształt. Oznacza to, że podczas obcinania ich unikamy zaokrąglania, a szczególnie wycinania przy kącikach. Jest to bowiem powodem do tzw. wrastania paznokci, co jest szczególnie bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem, które może doprowadzić do konieczności chirurgicznego oczyszczenia tej okolicy, jeśli w ranie zacznie gromadzić się wydzielina ropna.
Wrastające paznokcie to problem wielu osób, bez względu na płeć czy wiek. Rozwiązaniem jest stosowanie prawidłowej techniki skracania płytki paznokciowej. Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały? Przede wszystkim nie należy skracać zbyt drastycznie i krótko, gdyż niechcący można się zranić. Cięcie należy wykonywać "na prosto", bez zaokrąglania w kierunku kącików paznokcia. To najlepsza metoda na uniknięcie wrastania. Jeśli w wyniku skracania powstaną ostro zakończone kanty, warto je delikatnie spiłować pilniczkiem, aby nie wbijały się w skórę, przyczyniając się tym samym do powstawania podrażnień.
Zobacz też: Jaką frezarkę do paznokci warto kupić do użytku domowego?