Jak obcinać paznokcie u nóg? Sprawdzone porady

Jak obcinać paznokcie u nóg, aby miały ładny kształt, a jednocześnie nie wrastały się? Oto kilka sprawdzonych metod.

Obcinanie paznokci u nóg: podstawowa czynność pielęgnacyjna

Obcinanie paznokci u nóg to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, jakie musimy wykonywać w obszarze stóp. Chociaż wiadomo, że rosną one zdecydowanie wolniej niż paznokcie naszych dłoni, to jednak co najmniej raz w tygodniu należy skrócić ich długość. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt długie paznokcie u nóg, które całymi dniami znajdują się w obuwiu, mogą doprowadzić do powstawania odcisków i ran, a co za tym idzie przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych i kłopotów z tym związanych. Regularne obcinanie paznokci u nóg powinno być nawykiem nie tylko u pań, ale również u panów oraz dzieci. 

Jak piłować paznokcie? Zdjęcie ilustracyjne Jak piłować paznokcie na owal, migdał i trumienki? Skuteczna technika piłowania paznokci

Czym obcinać paznokcie u nóg: najczęściej stosowane narzędzia

Czym obcinać paznokcie u nóg, aby nadać im odpowiedni kształt i nie skaleczyć się? To pytanie nasuwa się kiedy kompletujemy niezbędne narzędzia kosmetyczne do pielęgnacji paznokci. W drogeriach znajdziemy co najmniej kilka produktów, które sprawdzą się w tej roli. Ale czy wszystkie będą odpowiednie do obcinania paznokci u nóg?

  • obcinacze - to jedne z najpopularniejszych przyrządów do skracania paznokci zarówno u nóg jak i u rąk. Są niewielki, poręczne i tworzą stosunkowo niewielkie ryzyko skaleczenia pod warunkiem właściwego użycia. Ich największym mankamentem jest to, że często "strzępią" końcówkę płytki paznokciowej, przez co staje się ona krucha i łamliwa, bardziej podatna na uszkodzenia
  • nożyczki do paznokci - małe nożyczki kosmetyczne wydają się być stworzone do skracania paznokci u nóg, jednak należy się nimi bardzo ostrożnie posługiwać, gdyż w łatwy sposób można się skaleczyć lub "przyciąć" naskórek.
Zobacz wideo Sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci. Jak wydłużyć odstęp między wizytami u manikiurzystki?

Paznokcie u nóg: kształt

Paznokcie u nóg kształt powinny mieć jak najbardziej prosty. Takie ich obcinanie przede wszystkim zabezpiecza przed ryzykiem skaleczenia. Dodatkowo proste paznokcie u nóg wyglądają bardzo estetycznie i są doskonałym materiałem do wykonania perfekcyjnego pedicure, który można podziwiać latem, gdy nosimy obuwie z odsłoniętymi palcami u nóg. 

Zobacz też: Jak szybko zapuścić paznokcie? Garść sprawdzonych porad

Jak obcinać prawidłowo paznokcie u stóp? Technika i higiena

Jak obcinać prawidłowo paznokcie u stóp, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia lub zakażenia?

  1. Przede wszystkim należy zadbać o higienę. Narzędzie, którego używamy do skracania paznokci, powinno być zawsze czyste i odkażone. W tym celu można je przemyć wacikiem nasączonym spirytusem i przechowywać w zamkniętym pojemniku.
  2. Aby obcinanie paznokci u stóp przebiegało bez komplikacji warto wcześniej namoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli - to pozwoli zmiękczyć płytkę, która łatwiej podda się obcinaniu.
  3. Wymoczone nogi osuszamy delikatnie ręcznikiem i przystępujemy do obcinania. Z pomocą nożyczek kosmetycznych skracamy długość paznokcia, pamiętając, aby nie robić tego przy samej opuszce palca, gdyż grozi to skaleczeniem. 
  4. Jeśli po obcięciu powstaną ostre kanty, możemy je delikatnie spiłować, zaokrąglić z użyciem pilniczka jednorazowego. 

Paznokcie u nóg: bezpieczny kształt

Paznokcie u nóg powinny mieć jak najprostszy kształt. Oznacza to, że podczas obcinania ich unikamy zaokrąglania, a szczególnie wycinania przy kącikach. Jest to bowiem powodem do tzw. wrastania paznokci, co jest szczególnie bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem, które może doprowadzić do konieczności chirurgicznego oczyszczenia tej okolicy, jeśli w ranie zacznie gromadzić się wydzielina ropna. 

Jak wzmocnić paznokcie? Z powodzeniem można zastosować sprawdzone domowe sposoby na twarde paznokcie. Zdjęcie ilustracyjne Jak wzmocnić paznokcie: domowe sposoby na twarde paznokcie

Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

Wrastające paznokcie to problem wielu osób, bez względu na płeć czy wiek. Rozwiązaniem jest stosowanie prawidłowej techniki skracania płytki paznokciowej. Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały? Przede wszystkim nie należy skracać zbyt drastycznie i krótko, gdyż niechcący można się zranić. Cięcie należy wykonywać "na prosto", bez zaokrąglania w kierunku kącików paznokcia. To najlepsza metoda na uniknięcie wrastania. Jeśli w wyniku skracania powstaną ostro zakończone kanty, warto je delikatnie spiłować pilniczkiem, aby nie wbijały się w skórę, przyczyniając się tym samym do powstawania podrażnień.  

Zobacz też: Jaką frezarkę do paznokci warto kupić do użytku domowego?

Więcej o: