Wnętrzarskie nowości: lamele ścienne! Czym są i gdzie je stosować?

Trendy wnętrzarskie 2021 prezentują się bardzo ciekawie - coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zawsze modnej klasyki, jaki i amatorzy niebanalnych rozwiązań w designie. Wśród nich są między lamele ścienne, które idealnie wpisują się w nieszablonowe podejście do dekoracji ściany lub sufitu, ale równie dobrze można je zastosować jako na przykład ściankę działową wpisującą się w minimalistyczne aranżacje wnętrz. Nic dziwnego, że są jednymi najgorętszych wnętrzarskich nowości, które szturmem wkradają się do naszych mieszkań i domów, ale tez obiektów użyteczności publicznej. Z czym je łączyć i jak wykorzystać ich potencjał? Podpowiadamy.

Lamele ścienne - czym jest ten dekoracyjny hit?

Lamele ścienne to drewniane listwy pionowe lub poziome, które z powodzeniem można wprowadzić na ścianę i sufit, aby otrzymać niebanalną dekorację idealnie wpisującą się w stylistykę wnętrz utrzymanych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i vintage. Ta nowość spełnia potrzeby osób, które chcą przełamać dekoracyjną rutynę wprowadzając do mieszkania wyrazisty akcent przy jednoczesnym zachowaniu przytulności.

Drewno to materiał bardzo plastyczny, świetnie komponuje się z różną kolorystyką wnętrz i jednocześnie nadaje im charakteru oraz elegancji. Wykonane z nich lamele pionowe tworzą dekorację 3D, która nawiązuje do tradycji wykończenia ścian w drewnie i przełamuje je nowoczesnym podejściem do tematu aranżacji wnętrz. 

Lamele drewniane i ich zastosowanie

Lamele mają szerokie zastosowanie - zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne. W praktyce oznacza to, że z powodzeniem mogą zostać wprowadzone zarówno do wnętrz mieszkań oraz domów, jak i budynków użyteczności publicznej, restauracji oraz hoteli. Co istotne, lamele są elastycznym materiałem, więc dają niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. W każdym pomieszczeniu stworzą oryginalną dekorację obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Nic dziwnego, że cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. Z powodzeniem można więc je określić jedną z najgorętszych nowości na rynku wnętrzarskim. To absolutny dekoracyjny hit, który oprócz nieszablonowych walorów estetycznych wpisuje się także w potrzeby użytkowe.

Lamele na ścianie w salonie? Oczywiście, ale niekoniecznie tylko tam

Lamele na ścianie w salonie, sypialni, a może w przedpokoju? Oczywiście! Jeśli szukamy urozmaicenia i alternatywy dla tradycyjnych plakatów, obrazów czy też tapet, to jest to idealna opcja. Co istotne, aby stworzyć tą dekoracyjną perełkę, nie trzeba obkładać nimi całej ściany, a zaledwie jej fragment. Stworzone z ich pomocą dekory przywodzą na myśl przestrzenne rzeźby, które pięknie wkomponują się np. w salonowej strefie wypoczynkowej tworząc tło dla sofy, albo też w ścianę telewizyjną. Bardzo dobrze zastępują także zagłówek w salonie sypialnianym. Oczywiście to nie jest jedyne zastosowanie lameli. Odnajdą się one bardzo dobrze również takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, a nawet loggia. Wszystko dzięki stosowaniu w nich dobrej klasy materiałów odpornych zarówno na wilgoć, jak i szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Lamele jako dekoracja sufitu

Lamele spisują się  również doskonale jako przedłużenie dekoracji na suficie, albo stworzenie samodzielnej zwłaszcza w pomieszczeniach utrzymanych w tylu industrialnym. Drewno pięknie kontrastuje z modną w nich czernią czy surowością betonu wprowadzając do nich przyjemny, przytulny akcent. Warto przyjrzeć się szczególnie odcieniom dąb naturalny oraz dąb wotan, które nie tylko pięknie kontrastują z ciemnymi barwami, ale równie dobrze odnajdą się w stylistyce wnętrz minimalistycznych, skandynawskich w których dominują jasne tonacje.

Lamele to jednak nie tylko dekoracja, ale także bardzo dobry sposób na wyciszenie wnętrza. Inwestując w dobrej klasy materiały możemy liczyć także na ich właściwości akustyczne, jak również termoizolacyjne.

Ażurowa ścianka działowa – absolutny hit aranżacyjny w 2021 roku

Lamele z powodzeniem znajdą także swoje zastosowanie, kiedy będziemy chcieli wydzielić strefy we wnętrzu bez konieczności stawiania tradycyjnych ścianek działowych. Z ich pomocą można stworzyć bardzo dekoracyjne i jednocześnie funkcjonalne ażurowe przepierzenia bez obaw o ich estetykę. Na rynku dostępne są bowiem modele lameli, które są 4-stronnie oklejone. To bardzo dobre rozwiązania zwłaszcza dla małych przestrzeni w których wydzielenie stref oznacza brak dostępu do naturalnego światła. Wykonana z nich ścianka nie zabierze pomieszczeniu lekkości, ale za to nada mu nieszablonowości, elegancji oraz wpuści światło do powstałej strefy. Co więcej, w przestrzeniach między listwami można zamontować oświetlenie, które nada dodatkowo wnętrzu nowoczesnego tonu.

Ażurowe ścianki znajdą swoje zastosowanie np. salonie z kuchnią stanowiąc idealne rozwiązanie dla oddzielenia miejsca dedykowanego spożywaniu posiłków od strefy wypoczynkowej. To także doskonały pomysł na oddzielenie miejsca do pielęgnacji w sypialni czy też kącika zabaw w pokoju dziecka. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie poczucie estetyki i potrzeby.

Lamele można także wykorzystać jako stworzenie miejsca do przechowywania. Wystarczy z pomocą dostępnych gadżetów zamontować na nich np. półkę na przyprawy, albo też stworzyć dekoracyjną kompozycję kwiatową zamieszczając na nich haczyki na doniczki.

Samodzielny montaż lameli – to proste!

Za zastosowaniem lameli we wnętrzu przemawia także fakt, że ich montaż jest naprawdę bardzo łatwy. Z powodzeniem możemy zadbać o niego we własnym zakresie. Wystarczy, że zainwestujemy w klej mamut. Z jego pomocą w szybki sposób zamontujemy je na ścianie czy też suficie. Oznacza to nie tylko oszczędność czasu oraz kosztów, ale również brak konieczności wiercenia, brudzenia i hałasowania, co będzie korzystne nie tylko dla nas, ale na pewno też naszych sąsiadów.

Wprowadzając lamele do wnętrza zadbajmy o to, aby zapewnić im odpowiedni kolorystyczny kontrast, jeśli zdecydujemy się na ich montaż ścienny. O ile poczucie smaku aranżacyjnego jest mocno indywidualną kwestią, o tyle zestawianie ich z podobną barwą może nieco zaburzyć odbiór i zdecydowanie osłabić ostateczny aranżacyjny, przysłowiowy efekt WOW.

Decydując się na stworzenie ścianki działowej potrzebny nam będzie natomiast stelaż, który utrzyma odpowiednią ilość listew. Jego zadaniem będzie także stabilne przymocowanie ich do podłogi oraz sufitu. Odnośnie do formy tejże ścianki, kwestia ta pozostaje otwarta. Ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia.

https://4wall.pl/