Jak wygląda prawidłowa ochrona skóry przed słońcem?

Promieniowanie UV stanowi część promieniowania słonecznego - jego emisja ma pewne zalety, jednak nadmierne i długotrwałe przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla Twojej skóry. Uniknięcie ekspozycji na promieniowanie słoneczne jest praktycznie niemożliwe, szczególnie w lecie. Sprawdź, dlaczego warto chronić skórę przed słońcem oraz jak zabezpieczać się przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego, by bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto chronić skórę przed słońcem,
  •  w jaki sposób to robić,
  • kto jest najbardziej narażony na szkodliwe promieniowanie UV.

Promieniowanie ultrafioletowe (ultraviolet radiation – UVR) stanowi część promieniowania emitowanego przez słońce i składa się z trzech długości fal: UVA, UVB i UVC. Ozon zawarty w ziemskiej atmosferze pochłania 100% promieni UVC i około 90% promieni UVB, jednak nie pochłania promieni UVA. To dlatego promieniowanie UVA i UVB mają największy wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności skórę [2].

Ochrona skóry przed słońcem: dlaczego warto?

Promieniowanie UVA odpowiada za starzenie się skóry i wywoływanie reakcji alergicznych po ekspozycji słonecznej. Dzieje się tak dlatego, że promienie te mają zdolność do przenikania do głębszych warstw skóry niż promienie UVB. Pamiętaj, że szkodliwe promienie UVA przenikają także przez szyby samochodowe i okna.

Promienie UVB powodują nie tylko powstawanie opalenizny, ale również oparzeń słonecznych, które są jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju nowotworów skóry, przede wszystkim czerniaka.

Pamiętaj! Każda ekspozycja na promieniowanie UV nie tylko sprzyja powstawaniu zmarszczek, ale też zwiększa ryzyko tworzenia się nowych zmian barwnikowych, przebarwień oraz nowotworów skóry. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed nadmiarem promieniowania słonecznego [2].

Jak chronić skórę przed słońcem?

Skóra pamięta każdy docierający do niej promień słońca. Uniknięcie ekspozycji na promieniowanie UV, szczególnie w lecie, jest jednak praktycznie niemożliwe. Z tego powodu konieczne jest stosowanie się do kilku zasad bezpiecznego przebywania na słońcu. Jakie to zasady? Jak należy chronić skórę przed słońcem? [3] Sprawdź:

  1. Używaj odpowiednich kremów z filtrami chroniącymi zarówno przed promieniowaniem UVA (oznaczone na opakowaniach gwiazdkami), jak i UVB (oznaczone skrótem SPF). Odpowiednie aplikowanie preparatów z filtrami znacząco wydłuży czas bezpiecznej ekspozycji na słońce. Minimalna wartość SPF rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne to SPF 15. Jeśli masz zamiar dłużej przebywać na słońcu, wybierz krem z filtrem SPF 30. Jeżeli natomiast Twoja karnacja jest jasna, masz włosy blond lub rude oraz skłonność do szybkiego powstawania rumienia na skórze, sięgaj po kremy zawierające filtr SPF 50.
  2. Stosuj kremy z filtrem 15-20 minut przed wyjściem na słońce w wystarczającej ilości (około 30 ml na jedno użycie) [1]i odpowiednio często – najlepiej co 2-3 godziny. Nie zapominaj o tym, że woda nie zabezpiecza przed przenikaniem promieniowania UV i zmywa nałożone filtry, dlatego nakładaj krem z filtrem także po każdym wyjściu z morza czy z basenu. Jeśli korzystasz z kąpieli w wodzie, najlepiej wybieraj preparaty wodoodporne.
  3. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach okołopołudniowych (11.00-15.00), gdy natężenie promieniowania słonecznego jest najwyższe, a ryzyko powstania oparzeń słonecznych największe.
  4. Zamiast leżenia na plaży i innych czynności sprzyjających powstawaniu oparzeń słonecznych wybieraj np. spacery brzegiem morza.
  5. Pamiętaj o ochronie oczu i całej głowy, która jest najbardziej narażona na ekspozycję UV – noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV i kapelusze z szerokim rondem oraz stosuj pomadki z filtrami UV.
  6. Odpowiednio zabezpieczaj znamiona barwnikowe – najlepiej zakrywając je przed ekspozycją na słońce i dodatkowo stosując kremy z filtrem UV. 

Kto jest najbardziej narażony na szkodliwe promieniowanie UV?

Jeśli jesteś osobą o jasnej lub bardzo jasnej karnacji i nie wytwarzasz klasycznej brązowej opalenizny, jesteś w grupie szczególnie zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań ekspozycji na promieniowanie UV, w tym powstawania nowych zmian barwnikowych i nowotworów skóry.

Nowe zmiany skórne najczęściej pojawiają się po okresie wakacyjnym, co jest związane z wydłużonym czasem spędzanym na słońcu. Jeśli zauważysz u siebie nowe znamię barwnikowe, czyli tzw. pieprzyk, oceń je w aplikacji SkinVision. W aplikacji zeskanujesz niepokojące Cię znamię i przekonasz się, czy ma ono cechy wymagające wizyty u dermatologa. Ocenie warto poddać wszystkie znajdujące się na skórze zmiany barwnikowe. Pamiętaj, że jeśli wypełnisz odpowiedni formularz na stronie SkinVision, będziesz mógł pobrać kod, który pozwoli Ci korzystać z niej za darmo.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Novartis.

Referencje:

1. American Academy of Dermatology.: How to select a sunscreen. https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/sunscreen/how-to-select-sunscreen Accessed 15 Jul 2021.

2. Narbutt J, Wolska H, Kaszuba A, et al. Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1: Ultraviolet radiation and sunscreens. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(1):19-29. doi:10.5114/dr.2018.74163.

3. Narbutt J, Wolska H, Kaszuba A, et al. Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 2: Sunscreen use. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(1):30-40. doi:10.5114/dr.2018.74164.

Weź udział w dyskusji:
Jak wygląda prawidłowa ochrona skóry przed słońcem?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl