Krem z filtrem zimą - czy faktycznie warto go stosować?

O tym, że trzeba dbać o cerę latem i stosować kremy z filtrem wiemy od dawna. Niestety, ciągle zapominamy o tym, że zimą również należy chronić skórę przed szkodliwymi promieniami. Szczególnie ostrożnym należy być w górach, gdzie ochronna warstwa ozonowa jest dużo cieńsza niż gdzie indziej, a biel śniegu zwiększa moc promieniowania aż o 80%.

O używaniu zimą kremu z filtrem powinny także pamiętać osoby przyjmujące leki hormonalne oraz inne, mogące przy pomocy promieni słonecznych doprowadzić do powstania nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień.

Wyróżniamy trzy rodzaje promieni ultrafioletowych:

Promienie UVA są szczególnie zdradliwe, ponieważ działają nawet w pochmurne dni, a docierają najgłębiej ze wszystkich. Gdy w górach jest śnieg, dodatkowo potęguje on działanie promieni. Szkody jakie czynią są ogromne – bardzo szybko niszczą naskórek. Nie tylko potrafią poparzyć skórę, ale także spowodować popękanie delikatnych naczynek krwionośnych, tworzą przebarwienia, głębokie zmarszczki, niszczą włókna kolagenowe odpowiedzialne za jędrność skóry, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do powstania nowotworu skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka.

Promienie UVB potrafią nie tylko nadać skórze ładnego kolorytu, ale też ją solidnie sparzyć i przyspieszyć jej starzenie się. Zimą opalanie się promieniami UVB jest trudniejsze niż latem, co nie oznacza, że nie należy się przed nimi chronić.

Promienie UVC – tych promieni bać się nie musimy, ponieważ zatrzymywane są przez warstwę ozonową i nie docierają do powierzchni ziemi.

Jaki krem z UV powinno stosować się zimą?

Zimowe kremy używane w górach powinny być bardziej tłuste niż te używane podczas letnich miesięcy. Najlepiej zaopatrzyć się w krem dedykowany tej porze roku. Filtr powinien mieć maksymalną wartość 50 SPF. Trzeba sprawdzić czy dany krem na pewno chroni przed promieniami UVA – na pewno znajdziesz tę informację na etykiecie kremu.

Jak stosować zimowy krem z filtrem?

Zimowy krem z filtrem powinno się wklepywać co 2-3 godziny w odkrytą skórę. Należy pamiętać także o posmarowaniu nim brwi czy całych dłoni, które także poddajemy ekspozycji na słońce po zdjęciu rękawiczek. Co ważne, jeśli w składzie kremu znajduje się woda, należy po jego aplikacji odczekać około 10 minut z wyjściem na dwór, ponieważ zamarzając na skórze może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Dajmy jej trochę czasu, by mogła nieco odparować.

Jak dbać o skórę zimą?

O ile latem chętnie robimy sobie peelingi, tak zimą powinno się je ograniczyć, aby nie pozbywać się ochronnej warstwy naskórka. Należy pamiętać o nawilżaniu skóry nie tylko za pomocą kremów nawilżających, ale także od wewnątrz, pijąc dużo wody. Zimą trudniej o niej pamiętać, ale warto to robić, gdyż przy odpowiedniej pielęgnacji można zatrzymać fotostarzenie, które szczególnie zimą może przyspieszyć, fatalnie wpływając na stan skóry.

Mamy nadzieję, że jeśli jeszcze nie masz zakupionego odpowiedniego kremu z filtrem, to znajdzie się on na pierwszym miejscu na liście zakupów. A gdzie go szukać? Ekodrogeria.pl ma bogatą ofertę kosmetyków do twarzy – m.in. mineralne i hipoalergiczne kremy z filtrem!

Weź udział w dyskusji:
Krem z filtrem zimą - czy faktycznie warto go stosować?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl